Opublikowano: 2021-05-04

Uprzejmie informujemy, że przenoszona już uprzednio debata Polskiego Klubu Ekologicznego, Oddział Małopolska pt. "W ogrodzie Stwórcy. Człowiek, turysta, pielgrzym - turystyka moralna" odbędzie się w sobotę, 5 czerwca 2021r.

Opublikowano: 2021-04-27

Dziś, tj. 27 kwietnia 2021r. mija 7. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Był to radosny dzień, ale wypełniony innego rodzaju radością niż ta, która towarzyszyła wyborowi Karola Wojtyły na papieża. Do kanonu świętych dołączył jeden z naszych najznakomitszych rodaków i najwybitniejszych przywódców duchowych Kościoła.

Opublikowano: 2021-04-13

W tej odsłonie ciekawostek naszego Muzeum mowa będzie o jednym z najbardziej znanych wizerunków Chrystusa Zmartwychwstałego – o Obrazie Jezusa Miłosiernego.

Opublikowano: 2021-04-09

Dziś kilka zdań o eksponacie, który przebył długi szlak: Agnone – Watykan – Filadelfia – Rzym – Częstochowa. O czym mowa?

Opublikowano: 2021-03-30

Centralne miejsce w naszym Muzeum należy do najpiękniejszej kobiety na świecie. Obraz z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej, autorstwa Mariusza Grądmana, został przyozdobiony bursztynowymi szatami przez mistrza Mariusza Drapikowskiego. Identyczny podarowano papieżowi Benedyktowi XVI w roku 2006. Obraz znajdujący się w naszym Muzeum, został „zdjęty” ze ściany w pracowni p. Mariusza Drapikowskiego w Gdańsku. Dziś cieszy oczy i serce zwiedzających w Częstochowie.

Opublikowano: 2021-03-25

SPOTKANIE ODWOLANE!

26 kwietnia 2021r. (poniedziałek) serdecznie zapraszamy na trzecie już spotkanie Polskiego Klubu Ekologicznego, Oddział Małopolska. Temat spotkania: "W ogrodzie Stwórcy. Człowiek, turysta, pielgrzym - turystyka moralna".

Opublikowano: 2021-03-24

W tym odcinku cyklu zapraszamy do symbolicznego przejścia przez „Drzwi Święte” (in. „Święte Wrota”, Święta Brama”, łac. Porta Sancta). Są to specjalne drzwi otwierane z okazji rozpoczęcia Roku Jubileuszowego w jednej z pięciu bazylik większych w Rzymie. Po raz pierwszy Drzwi Święte otwarto w najstarszej bazylice większej Najświętszego Zbawiciela na Lateranie w roku 1423, choć Pierwszy Rok Jubileuszowy obchodzono jeszcze w 1300 r.

Opublikowano: 2021-03-11

Zimno, ponuro za oknem naszego muzeum. Zima wciąż jeszcze nie ustępuje miejsca wiośnie… U Państwa podobnie? A zatem w dzisiejszej prezentacji trochę słońca z gorącej Kuby: moneta o nominale 100 peso z 1997r

Opublikowano: 2021-02-25

6 marca 2021 w Muzeum JP2 odbędzie się spotkanie z Witoldem Gadowskim.

Opublikowano: 2021-02-24

W tej odsłonie przedstawiamy wyjątkowe monety w kształcie Polski, wydane w 2014 roku przez Niue Island. Szczegółowy opis, wysokość nominałów itp. można znaleźć w Internecie. Proponujemy natomiast prześledzenie samego pomysłu – idei związanej z ich powstaniem.