Opublikowano: 2021-04-13

W tej odsłonie ciekawostek naszego Muzeum mowa będzie o jednym z najbardziej znanych wizerunków Chrystusa Zmartwychwstałego – o Obrazie Jezusa Miłosiernego.

Opublikowano: 2021-04-09

Dziś kilka zdań o eksponacie, który przebył długi szlak: Agnone – Watykan – Filadelfia – Rzym – Częstochowa. O czym mowa?

Opublikowano: 2021-03-30

Centralne miejsce w naszym Muzeum należy do najpiękniejszej kobiety na świecie. Obraz z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej, autorstwa Mariusza Grądmana, został przyozdobiony bursztynowymi szatami przez mistrza Mariusza Drapikowskiego. Identyczny podarowano papieżowi Benedyktowi XVI w roku 2006. Obraz znajdujący się w naszym Muzeum, został „zdjęty” ze ściany w pracowni p. Mariusza Drapikowskiego w Gdańsku. Dziś cieszy oczy i serce zwiedzających w Częstochowie.

Opublikowano: 2021-03-25

26 kwietnia 2021r. (poniedziałek) serdecznie zapraszamy na trzecie już spotkanie Polskiego Klubu Ekologicznego, Oddział Małopolska. Temat spotkania: "W ogrodzie Stwórcy. Człowiek, turysta, pielgrzym - turystyka moralna".

Opublikowano: 2021-03-24

W tym odcinku cyklu zapraszamy do symbolicznego przejścia przez „Drzwi Święte” (in. „Święte Wrota”, Święta Brama”, łac. Porta Sancta). Są to specjalne drzwi otwierane z okazji rozpoczęcia Roku Jubileuszowego w jednej z pięciu bazylik większych w Rzymie. Po raz pierwszy Drzwi Święte otwarto w najstarszej bazylice większej Najświętszego Zbawiciela na Lateranie w roku 1423, choć Pierwszy Rok Jubileuszowy obchodzono jeszcze w 1300 r.

Opublikowano: 2021-03-11

Zimno, ponuro za oknem naszego muzeum. Zima wciąż jeszcze nie ustępuje miejsca wiośnie… U Państwa podobnie? A zatem w dzisiejszej prezentacji trochę słońca z gorącej Kuby: moneta o nominale 100 peso z 1997r

Opublikowano: 2021-02-25

6 marca 2021 w Muzeum JP2 odbędzie się spotkanie z Witoldem Gadowskim.

Opublikowano: 2021-02-24

W tej odsłonie przedstawiamy wyjątkowe monety w kształcie Polski, wydane w 2014 roku przez Niue Island. Szczegółowy opis, wysokość nominałów itp. można znaleźć w Internecie. Proponujemy natomiast prześledzenie samego pomysłu – idei związanej z ich powstaniem.

Opublikowano: 2021-02-18

Serdecznie zapraszamy do Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II na koncert zespołu Impast z okazji Dnia Kobiet.

Opublikowano: 2021-02-16

15 marca 2021 zapraszamy na kolejne spotkanie Polskiego Klubu Ekologicznego oddział Małopolska. Tematem spotkania będzie „Nowa Etyka w Dobie Globalizacji".