Wojciech Grabowski urodził się w 1933 r. w rodzinie znanych warszawskich farmaceutów. W czasie wojny ojciec - Mateusz Grabowski znalazł się w Wielkiej Brytanii, a 11-letni Wojtek pozostał z matką w okupowanej Polsce, uczestnicząc w 1944 r. w Powstaniu Warszawskim jako łącznik o pseudonimie „Oko". Po wojnie ojciec sprowadził synów do Wielkiej Brytanii, gdzie zadbał o ich gruntowne wykształcenie i rozbudził w nich zainteresowanie kulturą polską, a także potrzebę jej propagowania w świecie. Mateusz Grabowski założył znaną w Londynie galerię malarstwa „Grabowski Galery", zaś w Polsce wspierał różne instytucję kulturalne, m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie czy Muzeum Sztuki w Łodzi, któremu podarował 400 obrazów, Muzeum Farmacji w Krakowie - niezwykle cenny zbiór naczyń farmaceutycznych z XVI i XVII w. Był również fundatorem i głównym darczyńcą fundacji „M. B. Grabowski Fund". Po śmierci ojca Wojciech kontynuował zarządzanie siecią aptek i promocję kultury polskiej w „Grabowski Galery II". Przez cały ten okres gromadził znaczki oraz inne przedmioty wykonane za granicą, a mające aspekt polski, jak ekslibrisy, mapy, medale czy porcelanę. Jednak jego największym zamiłowaniem są numizmaty związane z Janem Pawłem II. Jego zainteresowanie z tym tematem sięga dnia, w którym na konklawe w Rzymie Karol Wojtyła został ogłoszony papieżem Janem Pawłem II.

 

Zbigniew Popek - znany w świecie kolekcjoner i znawca numizmatyki, szczególnie o dotyczącej postaci bł.Jana Pawła II.

 

Paweł Niemczyk - Firma Antykwariat Numizmatyczny Paweł Niemczyk powstała w 2005 roku, lecz jej historia sięga wiele lat wcześniej. W 2001 roku Paweł Niemczyk, młody student, entuzjasta numizmatyki, związał się z antykwariatem usytuowanym na Starym Mieście przy ul. Świętojańskiej w Warszawie. To kameralne przedsięwzięcie prowadzane było przez panów Jacka Michalskiego i Arkadiusza Pawłowskiego, doświadczonych antykwariuszy z długoletnim stażem i ustaloną renomą. Entuzjazm, energia, wiedza, umiejętności i ponadprzeciętny zmysł handlowy pana Pawła zadecydowały, iż po kilku latach wspólnej pracy, to on został wybrany na szefa nowopowstałej firmy. Decyzja ta zaowocowała szybkim rozwojem firmy i powstaniem przedsięwzięcia na dużo większą skalę o międzynarodowym zasięgu. Ukoronowaniem osiągnięć jest uznanie na całym świecie, zaproszenie i uczestnictwo w najbardziej prestiżowych organizacjach branżowych, sukcesy aukcji numizmatycznych, a przede wszystkim kapitał zaufania jakim darzą Pawła Niemczyka kupujący i sprzedający. Oceniając renomę i wysokie notowania na rynku krajowym i zagranicznym, dobrany ze szczególną starannością kolektyw pracowników o wysokich kwalifikacjach i dotychczasowe sukcesy, można postawić tezę, że dokonania Firmy pod kierownictwem młodego, prężnego szefa Pawła Niemczyka, to dopiero początek i pierwsze kroki na drodze do rozwoju Antykwariatu Numizmatycznego.

 

Bernard Marek Adamowicz - Stworzył jedną z najciekawszych kolekcji medali poświęconych Janowi Pawłowi II. Kolekcja była wielokrotnie prezentowana w czasie wystaw muzealnych (Radom – 2011, Legnica – 2012, Świdnica – 2013, Warszawa - 2014). Jest inicjatorem powstania medalierskiego „Pentaptyku Legnickiego” – medali poświęconych wizycie Ojca świętego w Legnicy, który według jego autorskiej inspiracji stworzyli: Magdalena Dobrucka, Józef Stasiński, Zygmunt Brachmański, Andrzej Kołaczyński oraz Grzegorz Niemyjski. Autor propozycji tematycznej klasyfikacji twórczości medalierskiej związanej z Janem Pawłem II. Inicjator i koordynator projektu „Mój Jan Paweł II. Medalierzy polscy 2014”, którego zwieńczeniem była wystawa na Zamku królewskim w Warszawie. Jest animatorem projektu „Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II”. Swą pasję w zakresie medalierstwa papieskiego wyjaśnia krótko: „ to pasja do Ojca świętego Jana Pawła, tego co mu osobiście zawdzięczam, doprowadziła mnie do zainteresowania sztuką medalierską, jej poznawania i podejmowania prób jej prezentowania”.

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET