W przypadku medali istnieje ogromna dowolność formy, materiału oraz wyrażanych treści, gdyż nie podlegają one ograniczeniom prawnym. Paleta materiałów, oprócz klasycznych, takich jak złoto, srebro, brąz czy mosiądz, ulega ogromnemu wzbogaceniu o najbardziej wyszukane surowce, takie jak : wypalana glina, porcelana, kryształ, pozłacane czy posrebrzane tworzywa sztuczne oraz węgiel.

Medale papieskie - pielgrzymkowe

Wśród medali znajdujących się w naszej kolekcji na szczególną uwagę zwiedzających z pewnością zasłużą medale papieskie. Były one bite z okazji kolejnych pielgrzymek i wręczane przez Jana Pawła II dygnitarzom, przywódcom państwowym, korpusowi dyplomatycznemu oraz ludziom zasłużonym. Takich medali w naszych zbiorach muzealnych jest 49 sztuk i są to autentyczne relikwie, ponieważ wręczał je osobiście Jan Paweł II.

Wśród twórców medali czyli tzw. medalierów spotyka się, zarówno profesorów sztuk pięknych, artystów, jak i rzemieślników i amatorów. Niektóre wykonane przez nich medale istnieją jedynie w dwóch egzemplarzach. Pierwszy trafiał zwykle do Ojca Świętego, zaś drugi zostawał w rękach artysty. W naszym Muzeum znajdziecie Państwo i takie rarytasy, stworzone zaledwie w dwóch, trzech egzemplarzach.

Medale annualne

Jedną z wielu ciekawostek naszego Muzeum jest prawie kompletny zestaw medali rocznikowych czyli annualnych. Medale annualne wydawane są w celu upamiętnienia każdego roku pontyfikatu urzędującego papieża. W okresie pontyfikatu Jana Pawła II wydanych zostało 26 medali annualnych, w trzech wersjach kruszcowych.

Ostatniej, dwudziestej siódmej edycji, Jan Paweł II już nie doczekał. 26 medali (za każdy rok pontyfikatu) zgodnie z panującym zwyczajem, złożono w trumnie Papieża tuż przed jej zamknięciem.

Każdego roku projekt medalu annualnego powierza się innemu autorowi. I tak medal annualny zaprojektował Polak, Japończyk, a także wielu Włochów. Medale są bardzo ściśle powiązane tematycznie z rokiem, którego dotyczą. Przykładowo po zamachu na Papieża Jana Pawła II powstał egzemplarz o nieregularnym kształcie mający imitować kulę odbitą od bruku (kula ta była inspiracją twórcy).

Medale annualne mogliśmy podziwiać na flagach rozwiesznych wokół placu Św. Piotra w Watykanie podczas transmisji z beatyfikacji Jana Pawła II. Zdjęcia przedstawiały, zarówno awersy, jak i rewersy tych medali.

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET