Niniejszy katalog zawiera monety, przebitki, przeróbki monet, monety zastępcze oraz niezrealizowane projekty wydane w okresie pontyfikatu papieża Jana Pawła II oraz poświęcone Jego pamięci. Bazą dla tego wydawnictwa jest – śmiem twierdzić niemal z pewnością – najobszerniejszy zbiór numizmatyczny dotyczący tematu "Jan Paweł II".


Zobacz próbke katalogu w PDF online
katalog drukowany można kupić w sklepie internetowym

 

Opracowanie niniejsze starałem się budować w sposób pozwalający na uzupełnianie katalogu w miarę ukazywania się kolejnych monet bez konieczności zmiany numeracji w następnych edycjach. Mam nadzieję, że takie powstaną, ponieważ już dziś wiadomo, że nie sposób było uwzględnić w katalogu wszystkich nowo emitowanych monet poświęconych Janowi Pawłowi II.

Dlatego właśnie postanowiłem, tworząc numerację poszczególnych obiektów, katalogować każdy kraj emisji osobno. Także układ – odmienny od katalogów numizmatycznych – według roku emisji i nominału monety służyć ma temu, aby każda nowo emitowana moneta mogła być umieszczona w niniejszym katalogu jako kolejne wydanie z poszczególnych krajów bez burzenia dotychczasowej systematyki.

Numery poszczególnych pozycji zostały dość szeroko rozbudowane. W numerze zawarto informacje dotyczące stempla, jakim moneta była bita, to, czy jest to wydanie definitywne, czy próbne bicie, także materiał użyty do produkcji monety – o ile występowała w kilku odmianach materiałowych.

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET