Nasze Muzeum posiada ponad dwa tysiące monet z wizerunkiem Jana Pawła II. Najmłodsza z nich pochodzi z II połowy 2011 r., a najstarsze z 1932 r. (aby to wyjaśnić zapraszamy do Muzeum). Do prawdziwych rarytasów zaliczyć można monetę o nominale 200 tys zł w Au z roku 1987, wydaną zaledwie w 5 egzemplarzach oraz monetę pochodzącą z wyspy Haiti z 1983 r.

Największe egzemplarze, znajdujące się w naszych zbiorach mają średnicę 140 mm, masę nawet1000 g i wykonane są z różnych kruszców. Najmniejsze natomiast ważą zaledwie pół grama i są wykonane ze złota, w tym również polska złota moneta jednogramowa beatyfikacyjna.

W Muzeum możecie Państwo zobaczyć monety wykonane wszelkimi znanymi w numizmatyce technikami: bite stemplem lustrzanym, zwykłym, wykonywane tampodrukiem oraz emaliowane. Do ich produkcji wykorzystuje się następujące materiały: złoto, srebro, niob, miedź, ołów, aluminium, miedzionikiel, brąz, mosiądz, cyna, cynk i akryl. Odnaleźć można także monety zdobione kryształami Swarovskiego.

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET