O naszym Ojcu Świętym napisano już tyle informacji, że trudno dodać coś więcej. Niemniej jest jedno ciekawe wydarzenie o którym mało kto wie. Tuż przed zamknięciem trumny Jana Pawła II Kamerling złożył wewnątrz woreczek z 26 medalami annualnymi wybijanymi co roku przez Watykan. Te srebrne monety są odzwierciedleniem najważniejszych wydarzeń z pontyfikatu danego papieża. Można było je zobaczyc na zdjęciach umieszczonych wokół placu św.Piotra przy kolumnadach podczas uroczystości beatyfikacyjnych 1 maja 2011 roku. Właśnie te medale są nieprzemijającym dowodem wielkości naszego Papieża. 27 medalu Jan Paweł II nie doczekał - odszedl do domu Ojca w kwietniu 2005 roku, a medale wydawane są w połowie roku. W naszym muzeum możecie Państwo zobaczyć je wszystkie w różnych kruszcach. Ta tradycja jest podtrzymywana od stuleci. Corocznie wydaje się 1000 szt takich medali w Au, po 6000 szt. w Ag i brązie. Jedynie w roku 2000 wydano podwójną ilość. Gdy nakład nie jest sprzedany do końca danego roku zostają przetopione na materiał do następnego medalu.

Poniżej prezentujemy galerię fotografii z Janem Pawłem II. Zdjęcia są autorstwa Pana Marka Krupy, któremu dziękujemy za udostępnienie materiału.

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET