O powstaniu Muzeum

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie powstało dzięki wielkiej pasji i niespożytej energii Prezesa firmy President Electronics Poland Sp. z o.o. – Krzysztofa Witkowskiego, wspieranego w swoim działaniu przez współwłaścicieli firmy Groupe President Electronics z Francji.

Muzeum jest votum ofiarowanym Matce Boskiej Królowej Polski w podziękowaniu za dar zdrowia po przebytym udarze szefa firmy i hołdem złożonym jednemu z najwybitniejszych Polaków - Karolowi Wojtyle, Papieżowi, który z radością przybywał jako pielgrzym do Naszej Jasnogórskiej Pani.

Utrwalenie wizerunku Jana Pawła II na monetach i medalach to sposób na uwiecznienie jego wielkiego dokonania w dziele pojednania ludzi na całym świecie oraz przekazanie tej spuścizny przyszłym pokoleniom. Powstanie Muzeum w Częstochowie jest symboliczne i nawiązuje do wspaniałej tradycji pielgrzymowania, z jakiej Częstochowa słynie na całym świecie.

Posiadana infrastruktura i sposób ekspozycji

Muzeum mieści się w nowoczesnym budynku firmy President Electronics Poland Sp. z o.o., wyposażonym według najwyższych standardów. Usytuowane jest w bezpośredniej bliskości drogi krajowej DK 1. Odległość do oddalonej o 5 km Jasnej Góry pokonamy autem w 10 minut. Ogromny parking jest w stanie pomieścić dziesiątki autokarów i setki pojazdów osobowych. W budynku znajdują się kawiarnia, sklep z pamiątkami i numizmatami, sala widowiskowo-konferencyjna ze sceną oraz profesjonalnym nagłośnieniem i oświetleniem, a także zaplecze sanitarne, przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Szczególnie ważną rolę w Muzeum odgrywa sposób ekspozycji zbiorów. Miłe zaskoczenie stanowić będzie zapewne niekonwencjonalne oświetlenie kolekcji składające się z ponad pięćdziesięciu tysięcy punktów świetlnych. Do prezentacji eksponatów wykorzystano najnowocześniejsze środki audiowizualne, mające na celu podniesienie atrakcyjności zwiedzania i przybliżenie tego szczególnego rodzaju dzieł sztuki.

Kolekcja bazowa

Przygotowania do otwarcia Muzeum trwały zaledwie 11 miesięcy - od zrodzenia się pomysłu do jego realizacji. Znawcy tematu rozpoznają wśród prezentowanych monet i medali kolekcję Pana Wojciecha Grabowskiego, który niegdyś był jej właścicielem. Pan Grabowski zaprezentował ją w Londynie podczas wizyty Jana Pawła II, a także na Zamku Królewskim w Warszawie w roku 2006, w pierwszą rocznicę śmierci naszego Papieża.

Dyrektor Zamku Królewskiego, prof. Andrzej Rottermund, otwierając wspomnianą wystawę wyraził słowa swego uznania mówiąc – "…jestem głęboko przekonany, że zbiór ten należy do jednych z największych i najlepszych tego typu zbiorów na świecie, liczącym ponad 3.000 egzemplarzy [...]”.

Kolekcję p. Grabowskiego odkupił Prezes K. Witkowski i stała się ona podwaliną zbiorów tut. Muzeum. Dziś prezentowana kolekcja jest stale uzupełniana i obecnie zawiera ponad 11 tys. eksponatów.

A jak wyglądała kolekcja w chwili decyzji o powstaniu Muzeum, można zobaczyć na fotografiach poniżej...

 

 

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET