Opublikowano: 2021-07-26

25 lipca, z okazji imienin, Krzysztof Witkowski otrzymał w prezencie Złotą Płytę Czerwonych Gitar od muzyka zespołu Bernarda Dornowskiego. Cenny eksponat zasili kolekcję Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. Moment przekazania został uwieczniony na filmie.

Opublikowano: 2021-07-08

Wakacje to czas odpoczynku, ale też i znakomita pora, którą można wykorzystać, by odwiedzić miejsca dotąd nieznane, bądź takie, do których chętnie wybralibyśmy się, lecz zazwyczaj brak na to czasu. Dlatego też serdecznie zapraszamy do zwiedzenia naszego Muzeum – miejsca, gdzie znajduje się największa w świecie kolekcja monet i medali poświęconych św. Janowi Pawłowi II, ale także relikwie oraz wiele osobistych rzeczy i pamiątek naszego Papieża.

Opublikowano: 2021-05-22

W poniedziałkowy wieczór zapraszamy na wyjątkowy wernisaż prac Pani Haliny Bartelak. 24 maja 2021, godz. 18:00.

Opublikowano: 2021-05-04

Uprzejmie informujemy, że przenoszona już uprzednio debata Polskiego Klubu Ekologicznego, Oddział Małopolska pt. "W ogrodzie Stwórcy. Człowiek, turysta, pielgrzym - turystyka moralna" odbędzie się w środę, 16 czerwca 2021r. (UWAGA! Spotkanie przeniesione z soboty, 5.06.2021r.)

Opublikowano: 2021-04-27

Dziś, tj. 27 kwietnia 2021r. mija 7. rocznica kanonizacji św. Jana Pawła II. Był to radosny dzień, ale wypełniony innego rodzaju radością niż ta, która towarzyszyła wyborowi Karola Wojtyły na papieża. Do kanonu świętych dołączył jeden z naszych najznakomitszych rodaków i najwybitniejszych przywódców duchowych Kościoła.

Opublikowano: 2021-04-13

W tej odsłonie ciekawostek naszego Muzeum mowa będzie o jednym z najbardziej znanych wizerunków Chrystusa Zmartwychwstałego – o Obrazie Jezusa Miłosiernego.

Opublikowano: 2021-04-09

Dziś kilka zdań o eksponacie, który przebył długi szlak: Agnone – Watykan – Filadelfia – Rzym – Częstochowa. O czym mowa?

Opublikowano: 2021-03-30

Centralne miejsce w naszym Muzeum należy do najpiękniejszej kobiety na świecie. Obraz z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej, autorstwa Mariusza Grądmana, został przyozdobiony bursztynowymi szatami przez mistrza Mariusza Drapikowskiego. Identyczny podarowano papieżowi Benedyktowi XVI w roku 2006. Obraz znajdujący się w naszym Muzeum, został „zdjęty” ze ściany w pracowni p. Mariusza Drapikowskiego w Gdańsku. Dziś cieszy oczy i serce zwiedzających w Częstochowie.

Opublikowano: 2021-03-25

SPOTKANIE ODWOLANE!

26 kwietnia 2021r. (poniedziałek) serdecznie zapraszamy na trzecie już spotkanie Polskiego Klubu Ekologicznego, Oddział Małopolska. Temat spotkania: "W ogrodzie Stwórcy. Człowiek, turysta, pielgrzym - turystyka moralna".

Opublikowano: 2021-03-24

W tym odcinku cyklu zapraszamy do symbolicznego przejścia przez „Drzwi Święte” (in. „Święte Wrota”, Święta Brama”, łac. Porta Sancta). Są to specjalne drzwi otwierane z okazji rozpoczęcia Roku Jubileuszowego w jednej z pięciu bazylik większych w Rzymie. Po raz pierwszy Drzwi Święte otwarto w najstarszej bazylice większej Najświętszego Zbawiciela na Lateranie w roku 1423, choć Pierwszy Rok Jubileuszowy obchodzono jeszcze w 1300 r.