Opublikowano: 2020-09-17

Nietypowe prace

W Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II od 16 września br. można oglądać wystawę: „Leonardo da Vinci Rocznicowo". To prace pani Marii Teresy Stąpel. „Rok temu przypadała 500 - setna rocznica śmierci Leonardo da Vinci, dlatego postanowiłam bliżej przyjrzeć się temu niezwykłemu człowiekowi. Sama wiedza o jego dokonaniach artystycznych jest niewystarczająca. Rok temu, uczestniczyłam w konferencji o Leonardo da Vinci, która odbywała się w Muzeum Narodowym w Krakowie. To tam, m.in. zainspirowana wygłoszonymi referatami wybitnych znawców Leonarda, powzięłam myśl, by przybliżyć w moich pracach jego osobę. Mówi się, że Leonardo da Vinci jest zagadką wszechświata, geniuszem. Żeby zrozumieć, zbliżyć się do niego, trzeba nie tylko oglądać, ale także czytać podkreśla autorka prac.

 

Obrazy są pomyślane jako obrazy dekoratywne i dekoracyjne. Mają też przybliżać odbiorcom spuściznę artysty. Maria Stąpel zachęca koneserów sztuki do czytania tekstów Leonarda da Vinci. Poleca zwłaszcza wierne tłumaczenia, które w jej opinii "dotykają ważnych spraw ludzkiego życia, wpisując się niejako w obrazy". Cytując słowa Leonarda: "kto pije ze źródła, nie musi pić wody ze dzbana" podkreśla artystka, że jej wystawa jest właśnie szansą dla oglądającego na „picie ze źródła". Wyraziła też radość i wdzięczność, że może swoje prace pokazywać w auli Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. „Prace są nietypowe, bo i Leonarda da Vinci interesowało wszystko, a jego pasją był świat. On był niewątpliwie badaczem natury" – przypomniała pani Stąpel wskazując, że z tego właśnie powodu zastosowała w swoich obrazach elementy z przyrody ożywionej np. włókna drzewa liściastego, liście tataraku, kwiaty akacji". Wyjaśniła też, ze swoje prace pokrywała "sprejem chromowym".

 

Podczas wernisażu wystawy Marii Teresy Stąpel, dyrektor muzeum Krzysztof Witkowski powiedział m.in.: „Leonardo da Vinci" był nazywany mistrzem, to człowiek wielkiego talentu. Moim największym mistrzem jest Jan Paweł II, więc wszystko wplatam w jego nauczanie. Dla Ojca Świętego - człowiek był najważniejszy, więc pani Maria, zasłużyła sobie na to, by tutaj w auli naszego muzeum, jej prace pokazać. Gratuluje jej wyobraźni i pomysłowości.


Wystawę w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II można oglądać do końca września br.

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET