Zaproszenie na spotkanie
Opublikowano: 2013-10-03

Zaproszenie na spotkanie

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie ma zaszczyt zaprosić Państwa na kolejne spotkanie z cyklu "Z Janem Pawłem II ku przyszłości", które odbędzie się  dnia 18 października o godz. 18.00. Gościem wieczoru będzie dr Paweł Skibiński, historyk, politolog, wykładowca, publicysta - dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Warszawie,

W części muzycznej odbędzie się koncert w ramach Częstochowskich Dni Muzyki Organowej, w którym wystąpią wirtuoz oboju Tytus Wojnowicz oraz grający na organach Jan Bokszczanin.

Tytus Wojnowicz studiował grę na oboju w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, następnie naukę kontynuował w Staatliche Hichschule für Musik w Freiburgu pod kierunkiem Heinza Holligera. Jest laureatem wielu konkursów wykonawczych: w kraju i za granicą. Koncertował w niemal wszystkich liczących się salach koncertowych na świecie. Miał okazję występować wraz z Nigelem Kennedy w ramach trasy koncertowej "The Bach & Vivaldi Experience". Założył również i kieruje zespołem "ENSEMBLE DE NAROL". Jako solista i kameralista współpracuje z wieloma orkiestrami (m.in. SINFONIA VARSOVIA, CONCERTO AVENNA, Sinfonietta Cracovia, Warszawska Opera Kameralna).

Jan Bokszczanin ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W późniejszych latach był stypendystą doktoranckim w University of North Texas (USA), gdzie studiował pod kierunkiem prof. Jesse E. Eschbacha. W roku 2006 uzyskał stopień doktora, a w 2013 doktora habilitowanego sztuki. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów: Guy Bovet (Szwajcaria), James David Christie (USA), Aleksander Fisejski (Rosja), Bernhard Hass (Niemcy), Zsigmont Szathmary (Węgry) oraz Harald Vogel (Niemcy).

Koncertuje w kraju i za granicą (Białoruś, Dania, Finlandia, Litwa, Niemcy, Rosja oraz USA). Współpracuje z wieloma zespołami kameralnymi i orkiestrami, m.in. z Concerto Avenna, Camerata Vistula, Musicae Antiquae Collegium Varsoviense, Państwową Akademicką Orkiestrą Symfoniczną Republiki Białoruskiej, Łomżyńską Orkiestrą Kameralną im. Witolda Lutosławskiego. Jan Bokszczanin nagrał piętnaście płyt CD z muzyką organową. Jest prezesem Stowarzyszenia "ARS LIBERATA". Wielu współczesnych kompozytorów pisało dla niego swoje utwory i aranżacje, m.in.: Marian Sawa, Adam Sławiński, Paweł Łukaszewski, Miłosz Bembinow, Dariusz Przybylski, Weronika Ratusińska, Krzysztof Herdzin, Ryszard Borowski. Marian Sawa dedykował mu osiem z jedenastu skomponowanych dla niego utworów. Jan Bokszczanin jest dyrektorem artystycznym Festiwali Muzyki Organowej i Kameralnej: Legionowskiego, Praskiego (katedra Warszawsko-Praska), Ursynowskiego oraz kilku innych cykli koncertowych.

Duet powstał ponad pięć lat temu. W programach koncertów artyści prezentują bardzo różnorodny repertuar: od muzyki barokowej (Charpantier, Marcello, Bach, Gluck)
aż po muzykę współczesną (Astor Piazzola, Ennio Morricone, Eugene Bozza i inni).

Serdecznie  Państwa zapraszamy.

Wstęp wolny, zaproszenia dostępne w siedzibie muzeum.