"Z Janem Pawłem II ku przyszłości" - 18 lipca 2013
Opublikowano: 2013-07-23

"Z Janem Pawłem II ku przyszłości" - 18 lipca 2013

W czwartek 18 lipca br. odbyło się w naszym muzeum cykliczne spotkanie pod hasłem: „Z Janem Pawłem ku przyszłości”, które poprowadził wybitny polski numizmatyk, pan Bernard Marek Adamowicz, kolekcjoner z Legnicy, właściciel pięknych  medali z papieżem Janem Pawłem II.

„Jan Paweł II. Medale. I co dalej...” - oto temat, który przyświecał spotkaniu.

Pan Adamowicz w swojej wypowiedzi przywołał osobiste wspomnienia związane z osobą Karola Wojtyły poczynając od roku 1974 kiedy to z uwagą wsłuchiwał się w homilie kard. Wojtyły podczas uroczystości pogrzebowych abp. Bolesława Kominka we Wrocławiu. Już wówczas można było zauważyć Jego wielką mądrość, spokój i wewnętrzne uporządkowanie. Pan Adamowicz wspominał również późniejsze spotkania z K. Wojtyłą ale już jako papieżem, zarówno w Watykanie jak i w Polsce,  poczynając od roku 1979 poprzez rok 1983, 1987 i inne. W odniesieniu do medali stwierdził iż: „Medal stanowi moment uroczysty i jest dziełem sztuki! Nie każdy bowiem jest na medal – podczas gdy papież był!” Z tego tytułu powstały tak liczne numizmaty z Janem Pawłem II upamiętniające wydarzenia z lat pontyfikatu papieża a na nich niejednokrotnie zostały upamiętnione cytaty wypowiedzianych przez papieża słów.

„I co dalej...”? W tym miejscu nasz prelegent podjął rozważania na temat spuścizny przesłania papieża do wiernych i wszystkich ludzi dobrej woli; czy czerpiemy dziś z nauki Jana Pawła drugiego i czy o nim pamiętamy? Przesłaniem papieża było abyśmy zmieniali się na dobre i aby zapatrzenie w Chrystusa budowało w nas przemianę. Pan Bernard Marek Adamowicz reasumując uznał, iż osoba Jana Pawła II zdecydowanie wpłynęła na jego życie i spowodowała wiele zmian na dobre.

W drugiej, artystycznej części wieczoru wystąpił: Gypsy Swing Quartet z udziałem lidera grupy, skrzypka Siergieja Wowkotrupa. Muzyka w klimacie cygańskiego swingu manouche, połączonego ze wschodniosłowiańskim stylem muzyki popularnej, mocno przypadła do gustu licznie przybyłym gościom na comiesięczne spotkanie z cyklu: „ Z Janem Pawłem ku przyszłości”.