Spotkanie z misjonarzem MSF ks.Bogdanem Cofalikiem
Opublikowano: 2013-06-14

Spotkanie z misjonarzem MSF ks.Bogdanem Cofalikiem

W czwartek 13 czerwca, w muzeum odbyło się niezwykłe spotkanie z Misjonarzem Św. Rodziny, od 24 lat posługującym wśród Papuasów na Nowej Gwinei, ks. Bogdanem Cofalikiem.

Ksiądz misjonarz w ciekawy i wciągający sposób opowiadał o swojej trudnej i często niebezpiecznej pracy wśród rdzennej populacji Papui. Są to głównie ubodzy i niewykształceni mieszkańcy małych wiosek rozsianych w buszu, utrzymujący się z pracy na roli. Dziesiątkowani przez choroby, żyją w ustawicznym poczuciu zagrożenia wobec często wybuchających w tym kraju wojen międzyplemiennych, w konsekwencji których całe wioski są bezlitośnie dziesiątkowane.  Ks. Bogdan Cofalik przytaczał wiele historii barwnie obrazujących jego życie na misjach, zwracając przy tym uwagę na niezwykle trudny i wyjątkowy charakter powołania misyjnego. Ksiądz "wziął pod swe skrzydła" Papuaską młodzież u której siłę ducha hartuje także siłą mięśni.

Ks. Bogdan Cofalik urodził się w 1959 r. w Palowicach. Pochodzi z rodziny utytułowanych sportowców. W młodości był ciężarowcem, zdobył kilka  tytułów, zajmował wysokie miejsca na zawodach. Miał wielki talent, podobno największy z całej czwórki Cofalików, porzucił jednak pomost i marzenia o światowych sukcesach na rzecz stanu duchownego i pracy misjonarskiej. Wstąpił do Zgromadzenia  Misjonarzy św. Rodziny w Kazimierzu Biskupim. W październiku 1989 r. wyjechał na misje na Nową Gwineę. W miejscowościach w których prowadzi misje zakłada kluby kulturystyczne, sportowe, trenując papuaską młodzież.

Korzystając z obecności Ks. Cofalika w naszym muzeum, lokalne media i prasa  jak: Diecezjalne Radio Fiat, Radio Jasna Góra, Telewizja Orion i Tygodnik Niedziela, przeprowadziły z misjonarzem okolicznościowe wywiady rejestrując niezwykłe opowieści Ks. Bogdana Cofalika jak i jego "nietypowy" sposób ewangelizowania za pomocą sportu. Wokół bowiem misjonarza - sztangisty, gromadzą sie setki Papułasów z róznych szczepów i wyznań, w ten sposób mogą spotkać i poznać misjonarza katolickiego, uczącego ich kultury sportowej, wzajemnego szacunku i poszanowania drugiego człowieka. Wdzięczni za wizytę Ks. Bogdana Cofalika życzymy mu szczęśliwego powrotu na "Wyspę Rajskiego Ptaka" oraz owocnego posługiwania w nadchodzących latach.

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET