Opublikowano: 2019-04-03

85. spotkanie "Z Janem Pawłem II ku przyszłości"

18 kwietnia 2019 r. o godz. 19:30 będzie miało miejsce 85. spotkanie z cyklu "Z Janem Pawłem II ku przyszłości". Gościem specjalnym spotkania będzie Piotr Bąk, działacz samorządowy i harcerski, były burmistrz Zakopanego. W części artystycznej wystąpią Prof. Beata Zawadzka - Kłos, Małgorzata Zajączkowska - Warsza i Jolanta Muratów.


Piotr Bąk - ur. 19 maja 1958 r. w Zakopanem - polski działacz samorządowy i harcerski, były burmistrz Zakopanego, geodeta. Absolwent Akademii Rolniczej w Krakowie, gdzie uzyskał tytuł magistra geodety. Działał w harcerstwie, był drużynowym 1 i 5 Drużyny Harcerskiej oraz komendantem V Szczepu "Hyrny" w Zakopanem. W 1980 r. brał udział w spotkaniach działaczy harcerskich zmierzających do powołania niezależnych struktur harcerskich. Był jednym z założycieli ruchu odnowy harcerstwa, zwanego Kręgiem Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego i współredagował pismo tego ruchu "Czuj Duch". Od 1982 r. organizował kolportaż niezależnych wydawnictw, brał udział w organizacji akcji przerzutu literatury religijnej na Słowację.

          

 W latach 1989 - 1995 był przewodniczącym Zarządu Obwodu Tatrzańskiego ZHR-u i jednym z organizatorów Pielgrzymki Ojca św. Jana Pawła II na Podhale i w Tatry w 1997 r. W latach 1990–1995 był radnym gminy Tatrzańskiej, a w latach 1995 - 2002 radnym miasta Zakopane. W 1995 r. został zastępcą burmistrza Zakopanego, a od 2001 r. do 2006 r. pełnił funkcję burmistrza tego miasta. W latach 1998 - 2009 działał w Radzie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Od 2000 r. do 2006 r. był wiceprzewodniczącym Związku Euroregion Tatry. Równolegle, w latach 2000 - 2007 był wiceprezesem Stowarzyszenia Samorządów Polskich Współdziałających z Parkami Narodowymi i członkiem Państwowej Rady Ochrony Przyrody. W latach 2005 - 2006 pełnił funkcję przewodniczącego komitetu organizacyjnego Pucharu Świata w skokach narciarskich w Zakopanem. W latach 2014 - 2018 był starostą Powiatu Tatrzańskiego. Od października 2015 r. jest członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ponadto jest prezesem Stowarzyszenia Klub im. Władysława Zamoyskiego w Zakopanem.

 

W 2016 r. Piotr Bąk został odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej"*.

 

*https://www.prezydent.pl/aktualnosci/ordery-i-odznaczenia/art,98,prezydent-odznaczyl-zasluzonych-w-sluzbie-panstwu-i-spoleczenstwu.html

 

zdjęcie: Tomasz Mateusiak, https://gazetakrakowska.pl/wyniki-wyborow-2014-podhale-piotr-bak-reaktywacja-wladzy/ga/3668326/zd/4562256

 

Stabat Mater Giovanniego Battisty Pergolesiego to najsłynniejsze dzieło pasyjne włoskiego skrzypka i kompozytora epoki baroku. Ukazuje mękę i śmierć Chrystusa z perspektywy Jego Matki. Matka współuczestniczy w cierpieniu Syna. To dzieło stylowe i poruszające. Wykonają je dla nas prof. Beata Zawadzka - Kłos - sopran, Jolanta Muratów - mezzosopran i Małgorzata Zajączkowska - Warsza - fortepian. Prof. Beata Zawadzka - Kłos naucza wokalistyki na Akademii Muzycznej w Łodzi. Od 2012 r. pełni funkcję Prorektora ds. studenckich i artystycznych tejże uczelni. Jolanta Muratów jest nauczycielem w Jasnogórskiej Publicznej Szkole Muzycznej I st. w Częstochowie. Małgorzata Zajączkowska - Warsza jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Akademii Muzycznej w Łodzi.

 

 

Beata Zawadzka-Kłos - Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie śpiewu prof. Jadwigi Pietraszkiewicz. Laureatka rozlicznych nagród: nagrody specjalnej na Ogólnopolskim Konkursie im. Ady Sari w Nowym Sączu (1988), Wyróżnienia na Międzyuczelnianym Konkursie Muzyki Kameralnej w Łodzi (1989), III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju (1992); finalistka Międzynarodowego Konkursu im. St. Moniuszki w Warszawie (1992), półfinalistka Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Belvedere w Wiedniu (1992). Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki (1988/89).

            Wykonuje muzykę wszystkich epok, od barokowej do współczesnej (liczne prawykonania utworów podczas Sesji Musica Moderna w łódzkiej Akademii Muzycznej m.in.: Sceny biblijne B. K. Przybylskiego; Dwie pieśni do tekstów ks. Jana Twardowskiego J. Bauera; Trzy wokalizy na sopran M. Magina). Na swym koncie ma nagrania dla Radio Łódź, radia łotewskiego, TVP oraz płyty CD.

            Koncertuje w kraju i zagranicą (Niemcy, Francja, Belgia, Łotwa ). Uczestniczy w krajowych festiwalach muzycznych, m.in.: Łódzkie Dni Muzyki Kameralnej, festiwal organowy „Muzyka w Starym Klasztorze”, Łódzki Festiwal Organowy, „Polsko-Brytyjskie Wieczory Muzyczne”, Festiwal Muzyki Organowej w Inowrocławiu, „Festiwal Muzyki Dworskiej i Salonowej” w Tubądzinie, festiwal „Muzyczne Lato” w Sokolnikach, festiwal „Kolory Polski”. Współpracuje z Łódzkim Towarzystwem Muzycznym.

            W 1992 r. rozpoczęła pracę w Akademii Muzycznej w Łodzi w charakterze asystentki przy Katedrze Wokalistyki. W 1996 r. uzyskała kwalifikacje I-go st., a w 2002 r. kwalifikacje II-go stopnia w dziedzinie wokalistyki. Obecnie zatrudniona jest w tejże Katedrze, jako profesor sztuki. Prowadzi kursy wokalne, uczestniczy w pracach jury ogólnopolskich konkursów wokalnych.

            14.05.2003 r. wyróżniona przez Ministra Kultury odznaką Zasłużony Działacz Kultury, 14.10.2004 r. otrzymała nagrodę III st. Rektora Akademii Muzycznej w Łodzi za szczególnie aktywną działalność artystyczną i sukcesy pedagogiczne. W roku 2009 otrzymała tytuł profesora sztuki. 1.09.2005 r. została powołana na stanowisko Kierownika Katedry Wokalistyki w łódzkiej uczelni, na 3-letnią kadencję. Od 1.10.2008 r. pełniła funkcję Dziekana Wydziału Wokalno-Aktorskiego. W roku 2009 uzyskała tytuł profesora sztuki. Od 1.10.2012 r. pełni funkcję Prorektora ds. studenckich i artystycznych

 

 

Jolanta Muratów - Absolwentka Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie w roku 1996 ukończyła Wydział Kompozycji, Teorii, Wychowania Muzycznego i Rytmiki w zakresie Wychowania Muzycznego. W 2004r. Pani Jolanta ukończyła Studia Podyplomowe w zakresie dyrygentury chóralnej na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie a w 2008r. Studia Podyplomowe w zakresie Emisji Głosu na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 2009 r. ukończyła warsztaty solowo-kameralne u prof. Ingrid Kremling i prof. Janusza Niziołka w ramach Międzynarodowej Sesji Wokalistyki Zespołowej na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, natomiast w 2010r. ukończyłaa Roczne Studium Interpretacji i techniki Wokalnej u prof. Jadwigii Gałęskiej-Tritt w Poznaniu. Pani Jolanta Muratów jest dyrygentką, wokalistką (mezzosopran), pedagogiem.

 

Małgorzata Zajączkowska-Warsza - Edukację muzyczną rozpoczęła w Lublinie. Kontynuacją kształcenia były studia pianistyczne w Akademii Muzycznej im.Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi im.Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Anny Wesołowskiej-Firlej. W 1997 roku została półfinalistką  IV Międzynarodowego Konkursu im.Karola Szymanowskiego w Łodzi.W toku studiów realizowała i rozwijała swoje  zainteresowania muzyką kameralną. Zwieńczeniem tej pasji stał się uzyskany z wyróżnieniem dyplom w zakresie kameralistyki. Od roku 1999 do 2005 pracowała jako korepetytor z łódzkim Teatrze Wielkim, a od 2004 jest wykładowcą na Wydziale Wokalno-Aktorskim  Akademii Muzycznej  w Łodzi. .Uczestniczyła w licznych kursach wokalnych prowadzonych min. przez Teresę Żylis-Gara,Udo Reinemana,Mirelle Alcantara czy Siergieja Leiferkusa. Towarzyszy śpiewakom podczas występów konkursowych (udział  min.w VIII Międzynarodowym Konkursie im.Stanisława Moniuszki).W zakresie działalności pedagogicznej  od kilkunastu lat współpracuje w z prof. Urszulą Kryger oraz prof. Beatą Zawadzką-Kłos.W 2015 r. za działalość koncertową otrzymała Nagrodę Rektora  Akademii Muzycznej w Łodzi.

 

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET