"Z Janem Pawłem II ku przyszłości" - dr Tomasz Bartel - relacja ze spotkania
Opublikowano: 2017-04-20

"Z Janem Pawłem II ku przyszłości" - dr Tomasz Bartel - relacja ze spotkania

18 kwietnia odbyło się 62. spotkanie z cyklu "Z Janem Pawłem II ku przyszłości". Gościem wieczoru był dr Tomasz Bartel. Spotkanie zwieńczył koncert Agnieszki Chrzanowskiej "Dom na skale".

18 kwietnia punktualnie o godzinie 18:00 Dyrektor Muzeum - Krzysztof Witkowski tradycyjnie przywitał przybyłych na spotkanie gości oraz zapowiedział prelegenta - dr. Tomasza Bartela, który na wstępie powiedział: "W dzisiejszym swoim wykładzie to będzie raczej rozważanie duchowe dlatego, że jesteśmy w obszarze oktawy Zmartwychwstania Pańskiego, ale także przygotowujemy się na Święto Miłosierdzia Bożego, które z mocy Niebios, z mocy Opatrzności stało się świętem, które zrodziło się, można powiedzieć, w myśli teologicznej i w myśli duchowej w Polsce. Zostało wprowadzone przez Jana Pawła II, z resztą przed tym świętem na końcu nowenny Bożego Miłosierdzia Jan Paweł II oddał swojego Ducha Ojcu."

Dr Bartel przedstawił sam siebie jako "tropiciela myśli Jana Pawła II", a dokładniej argumentował: "jestem w tej chwili tropicielem świętości Jana Pawła II dlatego, że zgodnie ze słowem Jana Pawła II święci rodzą innych świętych i my oprócz tego, że celebrujemy i odwołujemy się do świętych obcowania, do takich wielkich postaci, wielkich Polaków XX wieku, XXI wieku w przypadku Jana Pawła II, to te postacie żyją, żyją w swojej myśli, żyją w narodzie. Żyją nie tylko we wspomnieniach, to nie jest tylko sentymentalizm. Ich wielkie dzieło żyje nadal i rodzi nowych świętych, nowe powołania właśnie do tych zadań osobistych, rodzinnych i narodowych".

Swój wykład dr Bartel oparł o rozważania nad Pamiętnikiem Św. Siostry Faustyny. Przytaczając jego kolejne zapisy omawiał zagadnienie Miłosierdzia Bożego, a także interpretował zapisane przez nią słowa Pana Jezusa. Nawiązał tym samym do tytułu beatyfikacyjnego, jakim Papież Benedykt XVI określił Jana Pawła II, a było to miano "Niestrudzonego Apostoła Miłosierdzia".

W kolejnej części nasz Gość omawiał widzenie Jezusa przez Św. Faustynę oraz historię obrazu, który powstał według jej opisu. Zwrócił tym samym szczególną uwagę na dwojakie oddziaływanie na odbiorców - nie tylko obrazem, ale i umieszczonym tam słowem, czyli podpisem "Jezu, ufam Tobie".

Dr Bartel zwrócił też szczególną uwagę na zeszłoroczne wydarzenia duchowe, które miały miejsce w Polsce. Wymienił mianowicie 1050. rocznicę Chrztu Polski, Światowe Dni Młodzieży, które odbywały się pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" (MT 5, 7) oraz Intronizację Jezusa Króla Polski. Wskazał jak wielką odgrywały rolę i jak nieprzypadkowo zbiegły się w czasie wzajemnie na siebie oddziaływując i wiążąc naród Polski.

W ostatniej części swojego wykładu dr Tomasz Bartel przytoczył modlitwę o Dary Ducha Świętego. Omawiał przy tym poszczególne Dary i nawiązywał do nauczania Jana Pawła II. Przypomniał też, że pierwszy raz o tej modlitwie Jan Paweł II powiedział podczas swojej pierwszej podróży apostolskiej do Polski pod Kościołem Św, Anny w Warszawie. Tę właśnie, w takim brzmieniu, jakie znał Karol Wojtyła od swojego ojca nasz prelegent umieścił na "Karcie kredytowej do Nieba", którą zaprezentował na spotkaniu.

Po wystąpieniu naszego Gościa nadszedł czas na występy "młodych talentów" kierowanych przez Pana Ryszarda Strojca. Jako pierwsza na scenie stanęła Natalia Pabiś. Zaśpiewała dwa utwory - "Love yourself" z repertuaru Justina Biebera oraz swój debiutancki singiel "Pocałunek ciszy". Następnie odbył się krótki występ taneczny dwóch młodych adeptek szkoły Snake Dance.

Wieczór uświetnił koncert w wykonaniu Agnieszki Chrzanowskiej "Dom na skale", w którym zagrali Przemek Sokół, Szymon Frankowski i Dominik Klimczak, projekcjami scenograficznymi zajął się Michal Jedynak, organizacją Joanna Grabeus a Paweł Kędziora zrealizował dźwięk.

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET