Relacja z 59. spotkania "Z Janem Pawłem II ku przyszłości" - ks. Mariusz Sztaba
Opublikowano: 2017-01-23

Relacja z 59. spotkania "Z Janem Pawłem II ku przyszłości" - ks. Mariusz Sztaba

18 stycznia 2017 roku w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II odbyło się 59. spotkanie z cyklu "Z Janem Pawłem II ku przyszłości". Tym razem naszym gościem był ksiądz Mariusz Sztaba, natomiast w części koncertowej wieczoru wystąpili Mea Culpa & Goodfather's Company.

 

 

Otwarcia wieczoru dokonał tradycyjnie dyrektor Muzeum - Pan Krzysztof Witkowski. Przywitał zebranych w auli uczesników spotkania oraz przedstawił sylwetkę zaproszonego gościa - księdza Mariusza Sztaby, który witając się powiedział: "Bardzo dziękuję, że mogę być dzisiaj w tym miejscu, którym może poszczycić się Częstochowa ale i Polska. To miejsce, w którym dokonują się takie wydarzenia miary europejskiej".

Następnie ksiądz Sztaba przeszedł do wprowadzenia do swojego wystąpienia. "Nie zrozumiemy Jana Pawła II jeśli nie poznamy myśli Karola Wojtyły" - mówił - "Całe nauczanie pasterskie Jana Pawła II ma swoje korzenie w pracy naukowo-duszpasterskiej Karola Wojtyły - filozofa, dokładniej etyka, wielkiego duszpasterza".

 

 

W swojej pracy naukowej Ksiądz Mariusz Sztaba poświęcił wiele uwagi myślom i nauczaniu Papieża Polaka. "Dlaczego się w ogóle warto zajmować myślą Karola Wojtyły - Jana Pawła II? Żeby to dziwnie nie zabrzmiało - Karol Wojtyła był bardzo protym człowiekiem. Prostym, to nie prostackim. Prostym - żeby zrozumieć to lepiej, to powiem, że w metafizyce mówi się, że najprostszym bytem jest Bóg - najprostszym bytem. Bo Bóg - u Niego istnienie jest istotą. U Jana Pawła II można odkryć taką prostotę. Nazwalibyśmy to ładnie: klarowność, prostolinijność, przejrzystość. Czytać dzieła naukowe, a później nauczanie Jana Pawła II, to poznać sekrety umysłu i serca Wojtyły. U niego nie było takiego rozdwojenia, że co innego pisze, co innego myśli, a co innego mówi." - kontynuował ksiądz Sztaba - "I dlatego łatwo Wojtyłę jest odkryć, nawet nie będąc bezpośrednio z nim. I to jest też fajne, że będą mijały lata, dziesiątki lat, zatrze się obraz Karola Wojtyły, a sięgając do jego myśli naukowych, jego nauczania możemy powiedzieć: my go czujemy, my go rozumiemy. On jest pośród nas. Czytając jego teksty, także naukowe, my naprawdę możemy zrozumieć jak czuł, co dla niego było ważne, jak myślał, jak kochał. Ten rezonans serca i umysłu jest bardzo widoczny".

W dalszej części wystąpienia ksiądz Mariusz Sztaba rozwinął swoją myśl opisującą nauki Jana Pawła II dotyczące wychowania. Przytaczał dzieła Świętego Papieża, które opisywały obraz człowieka odczytywanego adekwatnie, czyli nie wymyślanego na potrzeby dzieła, czy wydumanego tak, jak powinien wyglądać, ale w oparciu o doświadczenie i poznanie. Bazując na zdobytym doświadczeniu dydaktyczno-wychowawczym oraz naukowym nasz Gość w doskonały sposób zaprezentował nie tylko pojęcie wychowania ale także jego praktyczne odniesienie do współczesności.

 

 

Nierozerwalną częścią comiesięcznych spotkań w Muzeum jest wystąpienie "Młodego Talentu" kierowanego przez Pana Ryszarda Strojca. Tego wieczoru swoją grą na skrzypcach i śpiewem zachwycała Amelka Cierpiał.

 

 

Zwięczeniem wydarzenia był koncert w wykonianiu Mea Culpa & Goodfather's Company. Swoim niezwykłym wokalem zebraną publiczność urzekła Elżbieta Kulpa występująca przy akompaniamencie Janusza Witko - na saksofonie tenorowym i klarnecie, Romana Michalika - na fortepianie, Roberta Korzeniaka - na gitarze basowej oraz Janusza Filipiaka - na perkusji.

Spotkanie zakończyło się wspólnm odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego.

 


Zapis spotkania na YouTube:

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET