18 listopada - spotkanie z Jerzym Binkowskim, poetą, psychologiem, reżyserem teatralnym
Opublikowano: 2015-11-03

Jerzy Binkowski urodził się 25 czerwca 1949 r. w Gdyni. Ukończył specjalizację filozoficzno-psychologiczną na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1972). Od 1978 r. mieszka w Białymstoku.

Debiutował w roku 1980 na łamach "Białostockiego Informatora Kulturalnego". Dotychczas ukazały się następujące tomiki jego wierszy: "Akord""Krzyżowa droga""Wygnanie Boga""Głosy z pustyni""W drodze z Damaszku""To nieba odblask poraził człowieka", "Na drugą stronę białych brzóz". Wiersze poety tłumaczone były na język litewski i ukraiński. W 1994 r. został laureatem Nagrody Literackiej Prezydenta m. Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego. Jest członkiem warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Jest również reżyserem teatralnym. Realizował przede wszystkim teksty Joanny Kulmowej, ale również "Króla Leara" Shakespeare'a oraz "Czekając na Godota" Becketta. Przez kilkanaście lat prowadził młodzieżową grupę teatralną "Boże Ziółka".

Był organizatorem dziesięciu edycji młodzieżowego konkursu recytatorskiego twórczości literackiej Karola Wojtyły - "Przekroczyć Próg Nadziei".

Jest stałym bywalcem czwartkowych wieczorów literackich w Galerii im. Sleńdzińskich, a także pomysłodawcą i realizatorem Warsztatów Literackich Młodych. Owocem poetyckich inspiracji stała się antologia młodych poetów "Posłucham siebie"(2002r.) oraz debiutancka książka Justyny Rożko "Zasuszone deszcze".

W ramach idei Fundacji Edukacji i Twórczości, będąc kustoszem ogólnopolskiej nagrody artystycznej LAUR Izabelli Elżbiety z Poniatowskich Branickiej, dwukrotnie zorganizował wręczenie statuetki LAURU: w 2003 roku - Joannie Kulmowej i Janowi Kulmie, zaś w 2004 roku - Barbarze Kilar i Wojciechowi Kilarowi.

Aktualnie pracuje jako psycholog w Zespole Szkół Muzycznych w Białymstoku oraz w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 (w skład którego wchodzi X L.O.) w Białymstoku. Jest doradcą metodycznym od spraw wychowania, profilaktyki i "Wychowania do życia w rodzinie".

Jerzy Binkowski jest również autorem libretta i narratorem Kantaty Przemienienia skomponowanej przez Jakuba Milewskiego.