27 maja 2022 w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie miał miejsce wernisaż wystawy prof. Czesława Dźwigaja „Kosmogonia”.

 

 

Wydarzenie rozpoczął Dyrektor Muzeum – Krzysztof Witkowski. Wprowadził on w tematykę wystawy oraz nawiązał do wcześniejszych spotkań z Prof. Dźwigajem.

 

 

Twórczość Profesora scharakteryzowała Komisarz Wystawy Pani Anna Miga. „Pentaptyk malarski Kosmogonia został oparty na gigantycznej antytezie, zwielokrotniając ekspresję zarówno na płaszczyźnie znaczeniowej jak i warsztatowej. Tłum jest zawsze rozdzielony na prawą i lewą część i wyraźnie, zwłaszcza w kolejnych obrazach jest skontrastowany. Postacie ludzkie kontrastują z postaciami ze świata wyobraźni, imaginacji, co podkreśla też ich hieratyczna kompozycja. Kolorystyka prawej i lewej strony też jest różna” – czytamy w opisie pentaptyku.

 

 

Głos zabrał również sam artysta. Wystawę uświetnił występ Józefa Skrzeka, który stworzył „ilustrację muzyczną” do prezentowanego cyklu obrazów.

 

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET