Geneza

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II zostało uroczyście otwarte i poświęcone 11 sierpnia 2011 r. przez Stanisława Arcybiskupa Dziwisza. W wydarzeniu wziął również udział papieski fotograf Arturo Mari. Przygotowania do otwarcia Muzeum trwały od roku 2010, kiedy to Prezes Firmy President Electronics Poland – Krzysztof Witkowski – nabył od Pana Wojciecha Grabowskiego z Londynu kolekcję monet i medali z wizerunkiem Jana Pawła II. Numizmaty były wcześniej wystawiane na Zamku Królewskim w Warszawie. Kolekcja liczyła wtedy około 3 500 eksponatów. Do dnia dzisiejszego została zwielokrotniona i liczy ponad 11 000 pozycji. Powstanie Muzeum jest wotum wdzięczności dla Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Jana Pawła II za dar zdrowia Prezesa Krzysztofa Witkowskiego po przebytej chorobie.

Zbiory

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie jest największą tego typu placówką na świecie. Dla porównania – kolekcja jest kilkunastokrotnie większa od zbiorów znajdujących się w muzeach watykańskich. Ekspozycja składa się głownie z monet, medali i papaliów, czyli pamiątek związanych z Janem Pawłem II. W Muzeum zobaczyć można również relikwie papieskie pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia. Uzupełnieniem kolekcji są ornaty, zastawa stołowa, znaczki pocztowe oraz szereg innych pamiątek.
Ekspozycja odbywa się w nowoczesnej, multimedialnej sali, w której znajduje się kilkanaście tysięcy punków świetlnych, pozwalających w na niesłychanie efektowną prezentację zbiorów.

 

 

Monety

W Muzeum znajduje się ponad 1 500 monet z wizerunkiem Jana Pawła II. Są one ułożone chronologicznie wg daty i państw emitenta. Największą część stanowią monety z Watykanu i Polski. Większość z nich jest w dwóch egzemplarzach, tak aby można było zaprezentować zarówno awers i rewers. Muzeum posiada unikalne monety, których nakład to zaledwie kilka sztuk.

 

 

Medale

Ilość zgromadzonych medali zdecydowanie przekracza wielkość kolekcji monet. Medale nie są bowiem środkiem płatniczym, nie posiadają nominału i emitenta. Wybijane są z okazji ważnych wydarzeń lub w celu upamiętnienia ważnej osoby czy rocznicy. W Muzeum podziwiać można ok. 6 000 medali. Każdy z nich związany jest w historią pontyfikatu Papieża Polaka. Najciekawszą grupę stanowią medale rocznicowe – tzw. annualne - wydawane przez Watykan w celu upamiętnienia każdego roku pontyfikatu urzędującego papieża

Relikwie

Niezapomnianym przeżyciem dla zwiedzających może być kontakt z relikwiami św. Jana Pawła II. W Muzeum wystawione są relikwie pierwszego stopnia: pukiel włosów sprzed konklawe z 1978 roku, pukiel włosów z 2005 roku, fragment bandaża po zamachu na życie Ojca Świętego oraz fragment podkoszulka w którym zmarł Karol Wojtyła.

Relikwiami drugiego stopnia są między innymi przedmioty codziennego użytku, zastawa stołowa oraz sutanna i piuska Papieża.

Relikwiami trzeciego stopnia są przedmioty, które przechodziły przez ręce Świętego. Najliczniejszą grupę pamiątek stanowią medale pielgrzymkowe, które Jan Paweł II przekazywał w trakcie oficjalnych wizyt i audiencji.

 

 

Spotkania w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

Od początku istnienia placówki w Muzeum odbywają się spotkania o tematyce religijnej i patriotycznej. Najważniejszymi z nich jest cykl „Z Janem Pawłem II ku przyszłości". Odbywają się one każdego 18-tego dnia miesiąca. Zaplanowano sto takich spotkań do setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły. W wydarzeniach biorą udział osoby, które na swojej drodze spotkały Jana Pawła II, współpracowały z nim i mają możliwość dzielić się Jego nauką i historią świętego życia.

 

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET