Opublikowano: 2023-04-03

Dziękczynienie za życie św. Jana Pawła II

2 kwietnia 2023 r., w rocznicę odejścia do domu Ojca papieża Polaka, mieszkańcy Częstochowy i okolic mieli okazję poznać dziedzictwo świętego Jana Pawła II. Tego dnia, dyrektor Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, Krzysztof Witkowski, zorganizował nieodpłatne zwiedzanie placówki. Z otwartych na kilka godzin drzwi Muzeum skorzystało bardzo wiele osób, nie tylko z Częstochowy. Alicja Szymanowska wraz z mężem przyjechała z Niemiec. Jak podkreślała, mimo niedzieli, zaryzykowali przyjazd, nie wiedząc, o akcji „otwartych drzwi”. „Jestem zaskoczona, że to muzeum jest zanurzone w Bogu. Myślałam, że przychodzę jedynie oglądać medale, a wyjeżdżam bardziej uduchowiona” - mówiła Alicja.

W 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II, dobrze tu być i poczuć ducha Jana Pawła II. Zobaczyć jak Polska i świat pamiętają o pontyfikacie papieża Polaka - podkreślali odwiedzający muzeum.

Do 2 kwietnia 2005 roku i do eksponatów przypominających to wydarzenie nawiązuje w swej wypowiedzi dyrektor muzeum, Krzysztof Witkowski.

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie powstało w roku 2011. Ideą, jaka przyświecała powstaniu Muzeum, było pokazanie w jednym miejscu możliwie jak największej kolekcji monet i medali poświęconych polskiemu Papieżowi - św. Janowi Pawłowi II. Kolekcja, systematycznie powiększana, stała się z czasem unikalną i największą w świecie. Dziś liczy ponad 11 tys. eksponatów, wśród których znajdują się także relikwie Świętego przedmioty codziennego użytku, pamiątki po nim.

ap/ MMJP2

www.tvorion.pl/dzien-otwarty-muzeum-jp-ii/