Opublikowano: 2022-11-09

Czas pamięci i refleksji

W Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie odbyła się projekcja filmu: Pamiętnik poste restante” w reżyserii Grigorija Amnuela. W programie wieczoru, który prowadził dyrektor muzeum, Krzysztof Witkowski, znalazł się również koncert muzyki kameralnej, który zaprezentowali Jewgienij Skurat, laureat międzynarodowych konkursów i pianista Witalija Iwanowa z Ukrainy.

Film, to przypomnienie o tragicznej historii represjonowanych obywateli Łotewskich przez radzieckie imperium. To opowieść o losach człowieka, który 28 lat życia spędził na zesłaniu. Bohater filmu, Artur Strawicz, to jeden z ponad 15 tys. represjonowanych obywateli Łotewskich przez radzieckie imperium Gułagu. Podczas zesłania każdy dzień dokumentował pisząc pamiętnik. Na podstawie tych zapisków powstał film Pamiętnik poste restante” w reżyserii Grigorija Amnuela.

 

Odsłuchaj fragment z projekcji i rozmowa z reżyserem:

Reżyser produkcji, to dokumentalista, przez wiele lat dyrektor Otwartego Klubu "Dialog Międzynarodowy", rosyjskiej organizacji pozarządowej. Twórca pomnika Jana Pawła II w Moskwie. Od dwóch lat mieszka w Polsce. Do Rosji już nie powróci, jest prześladowany przez tamtejszy rząd.

Wieczór w Muzeum, był okazją również do spotkania z reżyserem, zaproszonymi gośćmi, przedstawicieli ze świata polityki, nauki, życia kulturalnego i mediów z Polski oraz zagranicy.

 Odsłuchaj:

Organizatorzy wydarzenia:  Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II oraz Kres Poliskola – Łotwa.

ap/ MMJP2

 

 

 

 

 

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET