Opublikowano: 2022-06-13

"Zerwany kłos" projekcja w obecności aktorek

10 czerwca 2022 r, w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II odbyła się projekcja filmu „Zerwany kłos" w reżyserii Witolda Ludwiga. Film jest opowieścią o życiu błogosławionej Karoliny Kózkówny, która podczas I wojny światowej, poniosła męczeńską śmierć w obronie wiary i czystości. 10 czerwca br. minęło dokładnie 35 lat od beatyfikacji Karoliny Kózkównej, której dokonał w Tarnowie Jan Paweł II.

Dla wszystkich widzów to piątkowe popołudnie było czasem wyjątkowym. Również poprzez możliwość bezpośredniego spotkania z aktorkami odtwórczyniami ról: Karoliny Kózkówny - Aleksandrą Hejda - Kowalską i Tereski - Magdaleną Michalik. Dopełnieniem projekcji był występ Wiktora Kowalskiego, - prywatnie męża Aleksandry Kowalskiej -, zwycięzcy wiosennej edycji programu Szansa na Sukces, co dało mu przepustkę do koncert Debiuty w Opolu.

„Spotkanie i projekcja filmu po kilku latach od momentu jego realizacji, przywołały wspomnienia z planów i piękno trwających wciąż, nawiązanych wtedy przyjaźni" - podkreślały aktorki nie kryjąc wzruszenia. Dzięki ich obecności widzowie mieli możliwość poznać kulisy powstawania filmu. Dowiedzieli się o jego produkcji, zamyśle i idei obrazu o polskiej błogosławionej. Usłyszeliśmy m.in., że "Zerwany kłos" jest wyzwaniem rzuconym przez młodych jego twórców postmodernizmowi, którym próbuje się dziś zastąpić prawdziwe wartości. Powstał w 2016 r. i był pierwszym filmem autorstwa studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Jego projekcję w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II zorganizowała pani Jadwiga Kanawka wraz z dyrektorem placówki - Krzysztofem Witkowskim.