Kolejne, 93. już spotkanie z cyklu Z Janem Pawłem II ku przyszłości, które odbyło się 18 listopada 2019 roku dało gościom muzeum możliwość wysłuchania fascynujących wspomnień o Janie Pawle II dwukrotnego generała zakonu paulinów ojca Józefa Płatka.

 

 

Wspomnienia te sięgały jeszcze czasów młodości Karola Wojtyły, który zarówno jako kleryk, jak i ksiądz często odwiedzał Jasną Górę, zawsze oferując opiekunom Cudownego Wizerunku swoja pomoc duszpasterską na przykład w sprawowaniu sakramentu pokuty. Ojciec Płatek wspominał o ponad stu wizytach Karola Wojtyły na Jasnej Górze. Święty Jan Paweł II często podkreślał, że to właśnie u stóp Jasnogórskiej Pani stał się człowiekiem zawierzenia i człowiekiem nadziei. Szczególnie wzruszającym była wizyta, podczas której papież podarował Maryi przestrzelony pas sutanny jako wotum.

 

 

Ojciec Generał przypominał też o wielkiej przyjaźni i szacunku jakim darzyli siebie Karol Wojtyła oraz Stefan Wyszyński, wielki Prymas Tysiąclecia. Generał Płatek mówił o trudnych czasach komunizmu, o postrzeganiu obu tych wielkich postaci przez ówczesne władze, o walce z Kościołem i ogromnej sile, jaką mieli i jaką wspierali się ci dwaj Boży Wybrańcy. Kolejne pytania padające z widowni dawały punkt wyjścia przywoływaniu kolejnych wrażeń i przemyśleń Ojca Generała.

 


Uzupełnieniem spotkania był koncert znakomitego polskiego tenora, związanego z Operą Śląską w Bytomiu Juliusza Ursyna Niemcewicza, wypełniony prawdziwymi szlagierami zarówno muzyki klasycznej, jak i popularnej. W listopadowy wieczór zabrzmiały pogodne włoskie piosenki Torna di Sorento czy Santa Lucia, utwory z repertuaru Jana Kiepury czy Franka Sinatry, kompozycje G. Bizeta i J. Straussa. Zebrani goście bawili się znakomicie, śpiewając wspólnie i kołysząc się w takt wiedeńskiego walca czy hiszpańskich rytmów.

 

>>> Zdjęcia ze spotkania <<<

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET