Opublikowano: 2019-04-15

Wystawa "Blaski i cienie" 12.04.2019

12 kwietnia 2019 r. miał miejsce wernisaż wystawy "Blaski i cienie", przedstawiającej dorobek cyklu warsztatów artystycznych zorganizowanych przez absolwenta Studium Sztuki Sakralnej Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie - Pana Andrzeja Orlika i Panią Dagmarę Knysak. Odbyły się one jesienią 2018 roku. Wzięli w nich udział dorośli, młodzież i dzieci, w tym 14 artystów eksponowanych tutaj: Piotr Czarnecki, Dagmara Knysak, Jadwiga Kowalska, Dorota Krawczyk, Grażyna Makles, Jolanta Małek, Andrzej Orlik, Dorota Orzełek, Irena Orzełek, Agnieszka Osadnik, Anna Przybycińska, Sebastian Połacik, Stefan Sitkiewicz i Elżbieta Sosnowska. Warsztaty te, zorganizowane w ramach Dni Kultury w Kłobucku we wrześniu 2018 r. , miały na celu propagowanie techniki "repujado", czyli wytłaczania obrazów w metalowej folii. Powstałe płaskorzeźbione formy reliefowe są później patynowane werniksami. Jak powiedział kurator wystawy, Stefan Sitkiewicz, "są obrazy malowane olejem, akrylem, akwarelami, natomiast technika repujado to coś nowego". Propagatorem repujado w Częstochowie i w Kłobucku jest Pan Andrzej Orlik, który sam tworzy w tej technice z wielkim zamiłowaniem dzieła o charakterze religijnym, sceny z mitologii, wizerunki ludzi i zwierząt. Pośród zgromadzonych prac wyjątek stanowią rysunki Jolanty Małek, które poprzez szczegółowy sposób cieniowania wpisują się w charakter wystawy.

 

 

Wernisaż przebiegał w pogodnej, życzliwej atmosferze. Artyści i zgromadzeni goście mieli okazję wymienić się uwagami i porozmawiać, częstując się smakołykami przygotowanymi przez organizatorów. Zapraszamy serdecznie do oglądania wystawy prac wykonanych w tej nieco zapomnianej technice, jaką jest repujado. Przy okazji można napić się pysznej kawy z ekspresu, serwowanej w muzealnej kawiarence. Wystawa potrwa miesiąc. Wstęp wolny.

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET