Wręczenie Medali Jana Pawła II okazją do przypomnienia znaczenia papieża – Polaka.

Jest czas wytężonej pracy i czas odbierania nagród. Chwile podziękowań i okazywania sympatii. A nie ma chyba lepszego miejsca na podziękowania za wkład w pielęgnowanie pamięci o Janie Pawle II niż Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. 21 lipca 2018 roku w muzeum odbyło się niecodzienne spotkanie. Pan Ryszard Zawadowski, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Pamięć Jana Pawła II, niestrudzony dokumentalista wspomnień po naszym świętym i zarazem utalentowany gawędziarz, podziękował za współpracę i wręczył Medale św. Jana Pawła II przedstawicielom  instytucji wspierających działalność stowarzyszenia. Medale otrzymali Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” Pani Lidia Dudkiewicz oraz Pan Krzysztof Witkowski - twórca i dyrektor Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. Dziennikarka „Niedzieli” Pani red. Anna Wyszyńska dostała dyplom uznania za rozsławianie działalności Stowarzyszenia Pamięć Jana Pawła II w licznych publikacjach.

Prezes Ryszard Zawadowski przybliżył zebranym działalność swojej organizacji, będącej pierwszym w Polsce i jedynym na świecie stowarzyszeniem kolekcjonerów pamiątek Jana Pawła II, zaangażowanym w prowadzenie Społecznego Centrum Dokumentacji Pontyfikatu.

Duże znaczenie prezes przypisywał wspomnianemu wyżej Tygodnikowi Katolickiemu "Niedziela". Gazeta była pierwszą bazą danych o papieżu Janie Pawle II. Jak powiedziała   redaktor "Niedzieli" Pani Lidia Dudkiewicz, "Niedziela była od początku papieska", a "przyjaciele Jana Pawła II byli przyjaciółmi Niedzieli". Pani Redaktor wspomniała  dwóch wielkich i zarazem skromnych świadków pontyfikatu: Księdza Kardynała Stanisława Nagiego i księdza profesora Tadeusza Stycznia.

Stowarzyszenie Pamięć Jana Pawła II od wielu lat gromadziło informacje związane z pontyfikatem Jana Pawła II dzięki L'Osservatore Romano. Posiłkowało się także  fotografiami, wspomnieniami i pamiątkami pozyskiwanymi od ludzi z całej Polski. Dzięki temu organizacji udało się zgromadzić największy na świecie zbiór danych dotyczących Jana Pawła II. Pan Ryszard Zawadowski podkreślił  wagę pracy z dziećmi i z młodzieżą: "to są nasi spadkobiercy uczucia do Jana Pawła II, ale i tych wszystkich rzeczy, eksponatów, które my mamy – oni mają to zachować, przechować i przekazać".

Uroczystość wręczania Medali św. Jana Pawła II była znakomitą okazją, by przypomnieć znaczenie pontyfikatu Jana Pawła II i konieczność ciągłego powrotu do jego nauczania. Jak zauważył Ryszard Zawadowski, nie możemy przegapić okazji, jaką jest 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły. To zobowiązuje do organizowania spotkań i przedsięwzięć upamiętniających papieża – Polaka.