W środę, 18 maja 2022 r., punktualnie o godz. 12:00 otwarto w Muzeum wystawę medalierską, poświęconą śp. Bernardowi Markowi Adamowiczowi, pt. „Czas ucieka, wieczność czeka. Post scriptum”, którą Patronatem Honorowym objął Metropolita Częstochowski, JE abp Wacław Depo.

Uroczystość zaszczycili swą obecnością:

• Pani Jadwiga Adamowicz, żona śp. B.M. Adamowicza, wraz z rodziną;
  • Abp. Wacław Depo, Metropolita Częstochowski, wraz ze swym Sekretarzem, ks. Mariuszem Trojanowskim;
  • Pani Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty, reprezentująca Ministra Edukacji i Nauki, prof. Przemysława Czarnka;
  • JE Ambasador Republiki Litewskiej w Polsce, Pan Eduardas Borisovas;
  • Artyści – medalierzy, autorzy prac prezentowanych na wystawie;
  • Członkowie Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej

oraz zaproszeni Goście.

Data wernisażu została wybrana nieprzypadkowo, bowiem w tym dniu obchodziliśmy 102 rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, ale jednocześnie była to data urodzin Bernarda Marka Adamowicza. Wystawa jest hołdem i wyrazem wdzięczności środowiska artystów – medalierów dla twórcy i pierwszego Prezesa PSSM, popularyzatora myśli i filozofii św. Jana Pawła II, Osoby zasłużonej dla popularyzacji i krzewienia sztuki medalierskiej w Polsce.

W trakcie wystawy głos zabierali m.in:

• Dyrektor Muzeum, Prezes PSSM – Krzysztof Witkowski,
  • Pani Urszula Bauer, która wręczyła list gratulacyjny Ministra Edukacji i Nauki,
  • Ambasador Litwy w Polsce, Pan Eduardas Borisovas,
  • Pani Jadwiga Adamowicz,
  • Pani dr Barbara Engel, lekarka zajmująca się do ostatnich chwil życia śp. B.M. Adamowiczem.

Kurator wystawy, dr Stanisław Kośmiński przybliżył wystawę i jej przesłanie. Zaprezentował także katalog. Na wystawie udało się zgromadzić prace ponad 70 artystów, pośród których kilkadziesiąt zostało wykonanych specjalnie na tę okoliczność.

Wernisaż zakończył występ Janusza Potempskiego, gitarzysty, autora muzyki i tektów, który z pasją łączy sztukę z pracą zawodową, jest bowiem kierownikiem budowy Muzeum Historii Polski.

Wystawę można oglądać w hallu wystawienniczym Muzeum do 9 lipca 2022 r. Wstęp bezpłatny.

Oferujemy także katalog wystawy w cenie 50,- zł + koszty wysyłki. Informacje pod nr tel. 34 370 95 80

Poniżej prezentujemy krótki reportaż fotograficzny i jednocześnie zachęcamy do odwiedzenia Muzeum, by zobaczyć wiele wyjątkowo pięknych prac. Zapraszamy!