Opublikowano: 2019-10-09

VI Zlot Kolekcjonerów /relacja/

W dniach 5-6 października 2019 w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie odbył się VI Międzynarodowy Zlot Kolekcjonerów z udziałem przedstawicieli wielu miast Polski.

 

 

Podczas zlotu zaprezentowano numizmatyczne i filatelistyczne eksponaty m.in projekt banknotu o nominale 0 euro z wizerunkiem Jana Pawła II oraz sylwetkami znanych europejskich budowli m.in rzymskiego Koloseum czy barcelońskiej świątyni Sagrada Familia. W trakcie trwania spotkania w trzydziestolecie ukazania się drukiem pierwszego numeru periodyku odbyła się prezentacja 45. numeru Magazynu Numizmatycznego.

 

 

Ważnym momentem zlotu było wręczenie przez Naczelnika Wydziału Kultury i Sportu Wydziału Miasta Częstochowa pana Aleksandra Wiernego prestiżowej Odznaki Honorowej Zasłużony dla Kultury Polskiej panu Ireneuszowi Banaszkiewiczowi. Nagroda ta została przyznana za liczne zasługi dla kultury m.in za organizację wystawy Orzeł Biały w drodze do Niepodległej, która prezentowana była w Muzeum Monet i Medali w roku 2018 z okazji uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na wystawie prezentowana była kolekcja orłów wojskowych z lat 1914- 1946, zebrana właśnie przez pana Ireneusza Banaszkiewicza - kolekcjonera z Częstochowy, członka Stowarzyszenia Antykwariuszy i Marszandów Polskich, a także Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Patronat nad wystawą objął Prezydent RP Andrzej Duda a cieszyła się ona dużym zainteresowaniem zwiedzających oraz mediów.

 

 

Podczas VI Międzynarodowego Zlotu Kolekcjonerów wręczono pamiątkowe dyplomy zasłużonym działaczom m.in prezesowi Krzysztofowi Witkowskiemu.
Spotkanie uzupełnił ciekawy odczyt pana doktora Jacka Kaniewskiego zatytułowany Nieznany szeląg Jana Kazimierza.

 

 

Rokrocznie organizacja Zlotu wiąże się z emisją interesujących eksponatów - okolicznościowego medalu, kartek i znaczków pocztowych, które cieszyły się dużym zainteresowaniem środowiska kolekcjonerów.

 

>>> galeria zdjęć <<<

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET