Opublikowano: 2019-03-12

VI Przegląd Filmów Dokumentalnych Niepoprawnie Prawdziwych

W dniach 15 - 17 marca 2019 r. w Muzeum Monet i Medali JPII odbędzie się VI Przegląd Filmów Niepoprawnie Prawdziwych - w tym roku pod hasłem "80 Rocznica wybuchu II wojny światowej w hołdzie ofiarom niemieckich zbrodni". Podczas przeglądu zobaczymy m. in. następujące filmy:

 

PIĄTEK, 15.03.2019, godz. 17.00 - W HOŁDZIE OFIAROM

 

Piaśnica . Golgota Pomorzareż. Magdalena Biernacka (24 min.) - dokument upamiętniający ofiary zbrodni na ludności Pomorza. Piaśnica, zwana czasem "małym Katyniem" jest drugim - z największych po obozie w Stutthof - miejscem kaźni ludności polskiej na Pomorzu. Ślady tej zbrodni były przez Niemców zacierane, co utrudniało odnalezienie ofiar po wojnie. Historycy oceniają, że ofiarą ludobójstwa dokonanego w lasach piaśnickich padło od 12 tys. do 14 tys. ludzi. W gronie ofiar znaleźli się liczni przedstawiciele polskiej inteligencji z Pomorza Gdańskiego, ale byli pośród nich również Czesi i Niemcy.

 

ŚWIADEK – reż. Anna T. Pietraszek (23 min.) - wstrząsający dokument  - świadectwo abp Majdańskiego, niezłomnego kapłana, obrońcy polskiej rodziny, pięknym człowieku. Twórcy Instytutu Studiów nad Rodziną. Opowiada o najstraszniejszym czasie – latach w obozie   w Dachau.  Żyje po to, żeby świadczyć i robi to tak, jak potrafi. Jakże ważne dziś świadectwo z pytaniem, dlaczego nie mówiliśmy tyle lat o dramatycznych wydarzeniach mających miejsce podczas II wojny światowej.

 

Zbrodnia pomorska – Karolewo – reż. Sebastian Bartkowski (60 min.) - film z roku ubiegłego o obozie dla internowanych w Karolewie (niem. Internierungslager Karlshof) – prowizoryczny obóz koncentracyjny dla mieszkańców Krajny, utworzony na terenie majątku ziemskiego Krajno,  nieopodal Więcborka, funkcjonujący od połowy września do połowy grudnia 1939. Trafiali tam mieszkańcy powiatu sępoleńskiego oraz sąsiednich powiatów, aresztowani w pierwszych miesiącach okupacji niemieckiej w związku z tzw. "akcją etnicznego oczyszczania przedpola". W obozie byli głodzeni, zmuszani do wyczerpującej pracy i poddawani nieludzkiemu traktowaniu. Utworzono go w celu potajemnej likwidacji więźniów – większość osadzonych tam Polaków rozstrzelano w pobliskich lasach. Podczas powojennych ekshumacji odnaleziono zwłoki 1781 osób zamordowanych w obozie jesienią 1939 roku. Część źródeł podaje, że liczba ofiar mogła sięgać wielu tysięcy. Obóz w Karolewie uznawany jest za jedno z największych miejsc kaźni ludności polskiej na Pomorzu w okresie II wojny światowej. Bywa także określany mianem "obozu zniszczenia".

 

SOBOTA, 16.03.2019, godz. 17.00 - ZWYKLI NIEPRZECIĘTNI


Człowiek, który mógł żyć dalej - reż. Antoni Wojtkowiak  (40 min.) - mało znana historia ks. Antoniego Rzadkiego, który oddał życie za drugiego człowieka – historia zdarzyła się w Śremie k/Poznania w 1939 roku. Próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego?


Major Hubal – reż. Marcin Mielczarek i Błażej Pyrka (28 min.) - dokument o żołnierzu walczącym w Drugiej Wojnie Światowej z pokolenia wskrzesicieli Niepodległej. Służba w Legionach i Polskiej Organizacji Wojskowej, wojna polsko - bolszewicka, praca i działalność społeczna w międzywojniu, Wrzesień 1939 i konspiracja, tragiczny koniec w hitlerowskich kacetach. Józef Piłsudski mawiał o nich "moi ulubieni żołnierze" i zapewne czekała ich świetlana wojskowa przyszłość w II Rzeczypospolitej, gdyby nie zdjęli mundurów i nie postanowili służyć Polsce codzienną sumienną pracą, której tak wiele było w młodej ojczyźnie. Będziemy gościli równie autora książki o Hubalu, mieszkańca naszego miasta, historyka i pasjonata życia i walki majora Henryka Dobrzańskiego p Łukasza Ksytę.


Trzy losy jedna Polska  - reż. Leszek Wiśniewski (52 min.). Bohaterami filmu są trzej bracia Stefan, Józef i Zygmunt Pomarańscy. Stefan Pomarański był członkiem Organizacji Młodzieży Narodowej. Jako gimnazjaliści Stefan i Zygmunt walczyli pod Piłsudskim od 1914 r. Trafili do I Kompanii Kadrowej Legionów. Stefan był kilkakrotnie ranny. Zygmunt brał udział w 1920 r. w bitwie polsko-bolszewickiej. Pod koniec 1917 r. Stefan i Zygmunt założyli księgarnię Polską w Zamościu, gdzie prowadzili działalność konspiracyjną. Stefan w czasie wojny polsko – bolszewickiej w 1920 r. był komendantem Kwatery Głównej Naczelnego Wodza i później dowódcą 36 p. p. W marcu 1944 r. został aresztowany przez gestapo i wywieziony do obozu koncentracyjnego we Flossenburgu, gdzie 15 grudnia zginął. Do obozu trafili też Zygmunt i Józef – inżynier leśnik, nadleśniczy . Obaj zginęli w Auschwitz.

 

NIEDZIELA, 17.03.2019, godz. 17.00 - DO OSTATNIEJ KROPLI KRWI


Powstanie zamojskie. Wielki plan – reż. Mirosław Gronowski  (37 min.).  W nocy z 27 na 28 listopada 1942 roku w kierunku wiosek śpiących w kotlinie skierbieszowskiej ruszyły niemieckie kolumny żandarmerii. Rozpoczęła się realizacja niemieckiego Generalplan Ost - Wielkiego Planu Wschód, zakładającego przesiedlenie kilkudziesięciu milionów mieszkańców Europy Środkowej i Wschodniej na teren za Kaukazem i za Uralem. Był to plan, który można w skrócie określić słowiańskim holokaustem. Z okazji projekcji będziemy gościli dyrektora Muzeum Zamojskiego mgr Andrzeja Urbańskiego.

 

Polskie Termopile – reż. Leszek Wiśniewski dla TVP (41 min.) Dokument dotyczy obrony Wizny (w dniach 7–10 września 1939) – bitwy stoczonej w trakcie Kampanii wrześniowej. Przeciw 42 200 żołnierzom niemieckim, 350 czołgom, 457 moździerzom, działom, granatnikom i wsparciu powietrznemu 600 samolotów Luftwaffe. W bitwie tej walczyło pod dowództwem Władysława Raginisa 720 Polaków – na jednego Polaka przypadło więc w przybliżeniu sześćdziesięciu Niemców i niemal jeden samolot. Tylko kilkudziesięciu polskich żołnierzy dostało się w niewolę niemiecką. Reszta zginęła walcząc do końca, dowódca dopełnił złożonej wcześniej przysięgi, że żywy nie odda bronionych pozycji. Po wyczerpaniu amunicji i wydaniu rozkazu kapitulacji ostatnim ocalałym podwładnym, sam pozostał na stanowisku dowodzenia i popełnił samobójstwo rozrywając się granatem.


Piaśnica  - reż. Mariusz Sławiński  (50 min) - film odpowiada na pytanie, co wydarzyło się w Lasach Piaśnickich podczas tzw.  "krwawej jesieni" i przytacza wypowiedzi świadków. Film wzbogacają archiwalia fotograficzne i filmowe, sceny fabularyzowane i animacje.

 

 

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET