Opublikowano: 2019-03-20

VI Przegląd Filmów Dokumentalnych Niepoprawnie Prawdziwych/ foto

W dniach 15 - 17 marca 2019 w Muzeum Monet i Medali JPII miał miejsce VI Przegląd Filmów Dokumentalnych Niepoprawnie Prawdziwych, przebiegający pod hasłem „80 rocznica wybuchu II wojny światowej. W hołdzie ofiarom niemieckich zbrodni”. Organizatorka festiwalu, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy Anna Dąbrowska, zaprosiła do udziału w tegorocznym przeglądzie twórców filmów dokumentujących hitlerowskie zbrodnie i niezłomny opór polskich żołnierzy. Gośćmi festiwalu byli m. in.: Marcin Mielczarek, współtwórca filmu "Major", Agata Czyżak i Antoni Wojtkowiak, współtwórcy filmu pt. „Człowiek, który mógł żyć dalej”, Leszek Wiśniewski, reżyser filmu pt. „Trzy losy, jedna Polska”, Łukasz Ksyta, autor książki "Major Hubal. Historia prawdziwa". Pojawili się także dyrektorzy muzeów: zaangażowana w upamiętnianie zbrodni niemieckich w Piaśnicy Teresa Patsidis - dyrektor Muzeum Piaśnickiego i Andrzej Urbański, dyrektor Muzeum Zamojskiego.

Pokazane filmy były zarazem rzetelne, jak i doskonale wykonane technicznie, z wykorzystaniem archiwaliów i animacji, a także scen rekonstrukcji historycznej. Wszystko po to, aby jak najwierniej odtworzyć traumatyzującą rzeczywistość II wojny światowej i upamiętnić cichych bohaterów tamtej epoki, jak. np. ksiądz Antoni Rzadki czy siostra Alicja Kotowska. Jak powiedziała dyrektor Muzeum w Piaśnicy Teresa Patsidis "te białe plamy należy uzupełniać. Polacy pozbawieni świadomości tracą swoją tożsamość". Dyrektor zadała też ważne pytanie - jak wyglądałaby Polska, gdyby nie wymordowano tych 30 tyś. ludzi? Mówiąc o ofiarach Piaśnicy, powiedziała: "To byli ludzie nieprzeciętni, zaangażowani w obronę polskości Pomorza". Nie możemy dopuścić, aby tego typu tragedia kiedykolwiek się powtórzyła - stąd potrzeba ciągłego jej upamiętniania. Na kolejny Przegląd Filmów Dokumentalnych Niepoprawnie Prawdziwych zapraszamy za rok.