Opublikowano: 2018-10-09

Testament Marszałka - relacja

100-lecie odzyskania Niepodległości jest doskonałą okazją, by przypominać o człowieku, który jest dziś uznawany za jej twórcę. Doskonale rozumie to prof. Wiesław J. Wysocki, który 4 października 2018 wystąpił w Muzeum Monet i Medali JP II z wykładem pt. "Testament Marszałka". Profesor przypomniał wiele faktów z życia Piłsudskiego, począwszy od jego urodzenia w dalekim dziś Zułowie na Wileńszczyźnie.

 

Wychowany w patriotycznej rodzinie Józef był dziedzicem Powstania Styczniowego. Jego ojciec był komisarzem Rządu Narodowego, a matka przekazywała kult tego powstania swoim dzieciom. Wieczorne modlitwy kończyła słowami "Będzie Polska w imię Pana". I ta pewność towarzyszyła Ziukowi przez całe życie. Już w wieku 6-7 lat marzył, by "Moskali wypędzić z powiatu" i później przez całe życie walczył z Rosją.

 

Piłsudski wielokrotnie rozważał dzieje powstania i przyczyny jego upadku. Chciał uniknąć w przyszłości sytuacji z 1863 r. Ponadto w wolnej Polsce pamiętał o honorowaniu uczestników tychże walk, odznaczając ich orderem Virtuti Militari w rocznicę Nocy Styczniowej. Tej odznaki żaden z odznaczonych nie zdjął.

 

Historyk wspomniał też o przywiązaniu Piłsudskiego do matki. To matka ukształtowała w nim miłość do tej drugiej, symbolicznej matki, jaką jest Ojczyzna. Marszałka zapytano kiedyś, za co warto umierać - odpowiedział wówczas "za Matkę". Nie można pominąć również faktu, że Piłsudski wyznawał kult Matki Boskiej Ostrobramskiej i jej wizerunek chciał mieć zawsze umieszczony nad łóżkiem. Jego wiara nie była ostentacyjna, ale niepodważalna.

 

Piłsudski potrafił mówić pięknym językiem, ale umiał mówić także w języku koszarowym. Prof. Wysocki podkreślił dość dosadne słowa Marszałka: "Walczę i umrę jedynie dlatego, że w wychodku jakim jest nasze życie, żyć nie mogę. To ubliża mi jako człowiekowi z godnością nie-niewolniczą. (...) Nie rozpacz, nie poświęcenie mną kieruje, ale chęć zwyciężenia i przygotowania zwycięstwa". Te ważne zdania z biografii Piłsudskiego to - jak mówi Wysocki - "przekaz, który powinniśmy zawsze mieć pod powiekami", byśmy byli "ludźmi z godnością nie-niewolniczą". Jako przykład do naśladowania wskazał Lecha Kaczyńskiego, który nie wstydził się polskiej historii, ale potrafił być z niej dumnym. W filmie Jarosława Selina Kaczyński wypowiada takie zdanie: "Polacy na kilkaset lat zatrzymali pochód Niemców na wschód. Polacy zatrzymali pochód islamu na zachód. Polacy zatrzymali pochód Bolszewików też na zachód. Polacy wreszcie w XX wieku pierwsi powiedzieli Hitlerowi "nie" i zmusili Zachód do tego, żeby podjął wojnę z Hitlerem. I Polacy stworzyli wielki, największy w historii świata ruch "Solidarność", który obalił komunizm - więc tak patrzcie na polską historię, a nie, że to tylko cierpiętnictwo, pot i łzy". Tak może na historię Polski patrzeć jedynie osoba z godnością nie-niewolniczą. "Warto tę godność w sobie utwierdzać" - zakończył wykład Wysocki.

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET