Opublikowano: 2023-01-30

Teatr Klasyki Polskiej gościł w Muzeum

Na scenie w auli Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie wystawiono spektakl: „Dawna Ojczyzno Moja”, to wybór najpiękniejszych tekstów z poematu „Beniowski” J. Słowackiego, w wykonaniu wybitnych aktorów Teatru Klasyki Polskiej. 29 stycznia, przed publicznością wystąpili: Dominika Chorosińska, Michał Chorosiński, Dariusz Kowalski, Marcin Kwaśny, Ksawery Szlenkier, Karolina Piwosz.

Projekt uzyskał akceptację i wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wiceminister Szymon Giżyński, witając przybyłych gości, podkreślił patriotyczny wymiar przedsięwzięcia i konieczność prezentowania polskiej klasyki teatralnej.

Odsłuchaj:

Częstochowa była szóstym miastem, gdzie prezentowany był spektakl. Wcześniej przedstawienie obejrzeli mieszkańcy: Warszawy, Czeladzi, Suwałk, Krosna, Przemyśla. Obecność w Częstochowie, szczególnie w Muzeum związanym ze świętym Janem Pawłem II, to pewna klamra projektu, podkreślali aktorzy. „To pewna symbolika, która mocno się łączy z Janem Pawłem II - mówił Michał Chorosiński. W 1943 roku, 80 lat temu miała miejsce prapremiera Beniowskiego, gdzie w rolę głównego bohatera wcielił się Karol Wojtyła, a muzykę do obecnego spektaklu skomponował Jacek Ostaszewski, to wnuk scenografa, męża pani Ostaszewskiej, w której salonie odbyła się ta premiera spektaklu z udziałem Wojtyły, wówczas aktora Teatru Rapsodycznego”.

Odsłuchaj:

Aktorzy wraz z przybyłymi gośćmi, po spektaklu mieli okazję zobaczyć zbiory muzealne, historie muzeum i eksponaty przybliżył dyrektor, właściciel miejsca, Krzysztof Witkowski.  ap/ MMJP2