Opublikowano: 2023-10-12

Teatr dygresyjny "Beniowski"

Teatr Klasyki Polskiej po raz koleiny zagościł w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. 11 października, wystawiony został spektakl „Beniowski" J. Słowackiego, w wykonaniu wybitnych aktorów Teatru Klasyki Polskiej z Warszawy. Artyści sztukę przedstawili dwukrotnie. Przy pełnej po brzegi sali, dostarczyli uczestnikom wielu wzruszeń. Maurycy Beniowski to wielka postać polskiej literatury, ale i historii. Jego barwne i momentami fantastyczne życie zainspirowało Słowackiego do stworzenia wielowątkowej historii o nieoczywistym charakterze.
Spektakl został wyreżyserowany przez Michała Chorosińskiego - „Beniowski" miał rywalizować z „Panem Tadeuszem", stając się poetyczniejszym obrazem Polski. Stał się zarazem próbą siły – i właśnie to tkwiące w nim poczucie siły sprawia, że mimo panującej tu i ówdzie goryczy jego podłożem jest radość tworzenia i radość życia, która na teatralnej scenie nikogo nie pozostawia obojętnym. Spektakl został wystawiony w obsadzie: Karolina Piwosz, Lidia Sadowa, Michał Chorosiński, Dariusz Kowalski, Ksawery Szlenkier, Leszek Zduń. Wydarzenie odbyło się na zaproszenie Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Posła Szymona Giżyńskiego.

 

foto/ ap/MMJP2

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET