Opublikowano: 2023-05-19

Świadectwo miłości do św. Jana Pawła II

W Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, 18 maja w 103. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, odbyło się rozstrzygnięcie konkursu: „Nauczanie Jana Pawła II w inscenizacji". Przyznano nagrody uczniom biorącym udział w konkursie, ale przede wszystkim była to okazja do spotkania się z nauczaniem Ojca Świętego. Poznanie podczas Gali nagrodzonych inscenizacji ukazanych w filmie i obejrzenie spektaklu muzycznego w wykonaniu uczniów klas drugich SP z Czarnego Lasu, dostarczyło wielu wzruszeń. Wydarzenie pokazało, że dla młodzieży Jan Paweł II nadal pozostaje wielkim autorytetem.
Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych z powiatu częstochowskiego. Zwycięzcami konkursu zostały dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Wołyńskiej Brygady Kawalerii w Starym Kocinie. Miejsce drugie zajęli uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Jana Pawła II w Jaskrowie, trzecia nagroda trafiła do uczniów ze Szkoły Podstawowej im. J. Kochanowskiego w Czarnym Lesie. Wszystkie szkoły biorące udział w konkursie otrzymały honorowe wyróżnienie.
„Zależy mi, by dzieci zaprzyjaźniały się z Janem Pawłem II" - podkreśliła pomysłodawczyni konkursu, katechetka z SP z Czarnego Lasu, Anna Jończyk. Żeby kogoś kochać, to trzeba go znać i to jest też zadanie dla nauczycieli. Zaangażowanie uczniów w konkursy i pokazywanie takich miejsc jak Muzeum, to dobra droga. Odpowiedzialność za dalsze przekazywanie nauk św. Jana Pawła II, leży na barkach dorosłych – podkreśliła współorganizatorka konkursu.

Być w tym szczególnym dniu, w urodziny Jana Pawła II w muzeum, to tak jakby obcować ze świętością. A młodzi ludzie, poprzez udział w inscenizacji o papieżu, dali niezwykłe świadectwo wiary i miłości do św. Jana Pawła II” – powiedziała podczas Gali, Anna Dziewior, z wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Częstochowskiego.

Wydarzenie zakończyło się przemówieniem i wręczeniem upominków przez dyrektora Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, Krzysztofa Witkowskiego. Organizatorem Konkursu była Szkoła Podstawowa im. J. Kochanowskiego w Czarnym Lesie. Patronat honorowy nad konkursem objął abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

ap/ MMJP2