Dnia 18.07.2018 r. w ramach 77. spotkania z cyklu "Z Janem Pawłem II ku przyszłości" gościliśmy w naszym muzeum ks. Józefa Kazimierza Marię Ślazyka, który od 28. lat prowadzi duszpasterstwo poza Polską. Obecnie jest proboszczem dwunastu wiosek, o których zawsze opowiada z wielką lubością. To ksiądz, który mówi osobie, że należy do Pokolenia Wojtyłowego. W dzieciństwie służył do mszy św. prowadzonych przez biskupa Karola Wojtyłę, później uczestniczył w audiencjach papieskich jako neoprezbiter, wyrastał na Jego naukach.

 

 

Ksiądz Ślazyk słynie z tego, że pisze wiersze, gra na gitarze, pianinie i pięknie śpiewa. W naszym muzeum stworzył trzygodzinny recital, poświęcony w znacznym stopniu Ojcu Świętemu - Janowi Pawłowi II. Bard zwany don Gesuppe w przerwach między prezentacjami muzycznymi opowiadał o swojej rodzinie, przywołał postać brata Alberta, księdza Jerzego Popiełuszki. Niecodzienny gość zaprezentował publiczności niezwykły eksponat- pelerynę, na którą składało się kilkadziesiąt szkolnych tarcz uczniowskich z lat 70. i 80. Wyjątkowy rekwizyt , wykonany przez Władysława Ślazyka- nauczyciela, kustosza Kościoła Mariackiego, towarzyszy ks. Ślazykowi w czasie występów artystycznych, w czasie których sławi imię Papieża Polaka- Jana Pawła II.

 

 

Ksiądz Ślazyk śpiewający po polsku , włosku i portugalsku został przyjęty gromkimi brawami a jego występ został podsumowany przez prezesa Krzysztofa Witkowskiego słowami Jana Pawła II: "Ludzie, którzy nie kochają artystów i sztuki, narażają się na to, że są cywilizacją bez miłości".

 

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET