Opublikowano: 2020-08-18

Przeor Jasnej Góry z wizytą w muzeum

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II 10 sierpnia br. swoją obecnością zaszczycił przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Nowy przeor – (maj br.) po raz pierwszy miał okazję zobaczyć zbiory muzealne, o których opowiedział dyrektor i założyciel muzeum Krzysztof Witkowski.
„Mogę o sobie powiedzieć, że należę do pokolenia JP2. W dniu wyboru Ojca Świętego miałem 6 lat. Moje dojrzewanie i początek kapłaństwa, życia zakonnego były bardzo związane z pielgrzymkami Jana Pawła II, szczególnie do Polski, w tym Jasną Górę - podkreślił przeor o. Pacholski.
To muzeum jest na tyle wspaniałe, że nawet dla kogoś, kto poznał osobiście Jana Pawła II i był świadkiem jego pontyfikatu, stanowi wartość dodaną – podkreślił przeor. Przez pryzmat tych medali, monet można dowiedzieć się czegoś nowego, można spojrzeć na pontyfikat Papieża jeszcze od innej strony. Zbiory dokumentują nie tylko wydarzenia, ale też świętość Jana Pawła II. Niewątpliwie rozmiar tej kolekcji świadczy o tym, jak wielki to był człowiek i jak ważny dla pokoleń. Myślę, że jeżeli tutaj przybędą młode osoby, dla których Jan Paweł II, to już wyłącznie postać historyczna, znana tylko z filmów, kronik, książek, to miejsce bez cienia wątpliwości ubogaci ich doświadczenie związane z Janem Pawłem II. Można powiedzieć, że w jakiś sposób jego duch jest tutaj obecny”- powiedział przeor podczas zwiedzania Muzeum.

Wśród ponad jedenastotysięcznych zbiorów, które upamiętniają m.in. pielgrzymki Jana Pawła II, znajdują się monety i medale dokumentujące pielgrzymki Papieża do Polski, w tym na Jasną Górę. Przeor przywołał spotkanie z 1997 roku. - „Pamiętam kiedy staliśmy w szpalerze, w pierwszej części Kaplicy Matki Bożej, Ojciec Święty szedł wtedy o kuli, wspierał się. Podszedł do współbrata, który miał złamaną nogę, Papież zauważył go i zaczął żartować, że są w podobnej sytuacji i dobrze, że mogą się spotkać. Wtedy zobaczyłem dla mnie nadzwyczajną sytuację, niezwykłą serdeczność Jana Pawła II i łatwość nawiązywania kontaktu z drugim człowiekiem. Każdy z nas mógł podejść do Ojca Świętego.

Zatrzymując się przy monecie upamiętniającej setne urodziny Jana Pawła II, które przypadają w bieżącym roku, o. Samuel Pacholski przypomniał o koncercie „Abba Ojcze”. Odbędzie się on 14 sierpnia na błoniach jasnogórskich. Poświęcony będzie Janowi Pawłowi II, i bohaterom zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, zwanej Cudem nad Wisłą.  - Warto osobiście przybyć na koncert lub uczestniczyć w nim za pośrednictwem TVP1. Do Muzeum też warto wracać, jestem tutaj pierwszy raz, ale na pewno nie ostatni. Każdego, kto przyjeżdża do Częstochowy i na Jasną Górę zapraszam, by odwiedził Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II - zachęcał Przeor Jasnej Góry.

MMJPII/ ap