Opublikowano: 2020-08-27

Przenikanie się doczesności z wiecznością

Po obejrzeniu wystawy: „Czas ucieka wieczność czeka”. „Medalierskie rozmowy z Janem Pawłem II”, biskup Andrzej Przybylski powiedział m.in.: „Jesteśmy ciągle zanurzeni w wieczności”. Wystawę, choć była prezentowana w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, mogło - z powodu pandemii - obejrzeć niewielu. Przygotowana została przez Polskie Stowarzyszenie Sztuki Medalierskiej oraz Muzeum Monet i  Medali Jana Pawła II, jej kuratorem jest Bernard Marek Adamowicz. Wykonane przez 79. medalierów z całej Polski prace, powstały na okoliczność setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II. Artyści inspirowali się dziedzictwem Papieża Polaka. - Medale, medalierstwo to specyficzne dzieło sztuki. Wymaga dłuższego namysłu. Większej uwagi i wyobraźni. W tej małej formie liczy się każdy szczegół, który ukrywa bogata treść i wielkie emocje twórcy - zauważa Krzysztof Witkowski, kustosz i właściciel Muzeum.

- Podziwiam, że artyści, w tak małej formie, potrafią zawrzeć jakaś cząstkę siebie. To trudne, ale ciekawe. Mówi się, że zdolność do syntezy, do pokazywania w prostej formie największych treści to umiejętność dana tylko wielkim artystom - dodaje dyr. Witkowski. Wystawę „Czas ucieka wieczność czeka” można obecnie oglądać w Muzeum Archidiecezjalnym w Poznaniu.

-To pięknie, że pan Bernard Marek Adamowicz zaprosił artystów do podjęcia takiego tematu. Myślę, że wystawa zmusza nas do refleksji. Te wszystkie koncepcje artystów na temat połączenia i przenikania się doczesności z wiecznością, są przecież źródłem naszej największej nadziei. Od czasu do czasu trzeba pomyśleć o tych „wąskich przejściach”. O wieczności, do której zmierzamy – podkreślił biskup Przybylski. - Najważniejsze jest dla mnie w tych pracach, połączenie jednego i drugiego. Robimy sobie czasem sztywną granice, myśląc: tu jest życie doczesne, kiedyś tam umrę, ale jaki ma wpływ wieczność na dziś, na ten czas upływający? A właśnie o to chodzi w teologii i w wyrazie tych dzieł, że nasze dziś i jutro, te 70, 80, daj Boże 100 lat życia, to nie jest coś oderwanego od wieczności. Każdy nasz krok, każda sekunda, jest jakby przesycona wiecznością. Musimy o tym pamiętać. Pięknie, że takie dzieła i o tym przypominają - dodał Ksiądz Biskup.

MMJP2/ap