Opublikowano: 2023-11-27

Przegląd Filmów Dokumentalnych za nami

Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy i Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie już po raz dziewiąty zorganizowało Przegląd Filmów Dokumentalnych Niepoprawnie Prawdziwych. Gościem honorowym filmowego spotkania z dokumentem był prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. Podczas dwóch wieczornych projekcji pokazane zostały cztery filmy. Przesłaniem przeglądu jest od jego pierwszej edycji przekazywanie prawdy.
Jak podkreślali organizatorzy: Anna Dąbrowska z Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy i dyrektor Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, Krzysztof Witkowski – Warto przenosić, to wszystko co wiemy o naszej przeszłości na kolejne pokolenia. Przegląd, to przypomnienie największych Polaków i najważniejszych spraw w kontekście Ojczyzna – Kościół.
Prezentacja filmów odbyła się 24-25 listopada, w godzinach wieczornych. Dodatkowo, w piątek, 24 listopada, zgodnie z tradycją lat poprzednich, odbył się seans przeznaczony dla młodzieży szkolnej, która mogła obejrzeć sfilmowaną sztukę reż. Jana Komasy pt. „Golgota Wrocławska". Duże znaczenie dla młodzieży miało spotkanie z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem.
W piątkowy wieczór miała miejsce premiera filmu: Rafała Brylla: „Gdy kwitną kasztany. Nasz Nazaret". Drugim pokazanym tego dnia filmem była „Golgota Wrocławska".
W sobotę odbyły się dwie projekcje. Dokument „Pistolet do wynajęcia", oraz „Sumienie Hioba. Rzecz o ks. Bolesławie Stefańskim". Wieczór ubogaciło spotkanie z reżyserem dokumentu Piotrem Zarębskim.
Hasłem przewodnim tegorocznego Przeglądu były słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli" (J 8, 32).
Przegląd objął swoim patronatem abp. Wacław Depo, Metropolita Częstochowski.

foto:/ap

 

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET