Opublikowano: 2021-01-08

Pomniki św. Jana Pawła II na fotografii

"Miłość w spiż przelana. Pomniki św. Jana Pawła II”. Wystawa znajduje się w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. Na ponad 100 fotogramach prezentowane są pomniki św. Jana Pawła II. Autorem zdjęć jest Jan Nitecki – miłośnik obiektów sakralnych, publicysta, pedagog – absolwent Uniwersytetu Warszawskiego.

„Pomysł na stworzenie tej ekspozycji zrodził się kilkanaście lat temu i od tego czasu rozpocząłem ewidencjonowanie pomników papieża w Polsce i na świecie. Każdy z nich jest inny, ale łączy je ponadczasowy wymiar i pamięć o świętym Janie Pawle II”- podkreśla autor zdjęć.

Na świecie istnieje około tysiąca pomników świętego Jana Pawła II. W Polsce, zlokalizowane są one najczęściej w środkowej i południowej części kraju. Na świecie najwięcej pomników znajduje się w USA, Argentynie, Brazylii, Meksyku oraz Kanadzie.

„Można zastanawiać się czemu stawiano te pomniki, jakimi pobudkami kierowali się pomysłodawcy, którzy często pokonywali wiele trudów, poświęcali swój czas, pieniądze, aby w ich przestrzeni publicznej mógł stanąć monument tego świętego człowieka - odpowiedź nasuwa się sama ludzie, a zwłaszcza Polacy, po prostu go kochali. Czuli z nim wież emocjonalną. Odnajdywali w tym wielkim człowieku szczerość i otwartość” - mówi Jan Nitecki.

Komentując wystawę dyrektor Muzeum Krzysztof Witkowski podkreśla: "ważne jest że wystawa przybliża odbiorcy wielu wybitnych twórców tego projektu. Prezentowane na fotografiach pomniki są autorstwa czołowych polskich i zagranicznych rzeźbiarzy. Możemy zobaczyć pomniki m.in. prof. Mariana Koniecznego, prof. Czesława Dźwigaja, prof. Mariana Molendy, czy prof. Gustawa Zemły.

„Są w naszym społeczeństwie i tacy, którzy mówią o „pomnikomanii”. Ja odpowiadam: każde wolne społeczeństwo ma prawo do upamiętniania wybitnych postaci historycznych, także w formie pomników. Wynika to także z poczucia tożsamości kulturowej. Ważne, by było czynione z potrzeby serca. Ważne, by mieć w swojej przestrzeni publicznej symbol, który utrwala pamięć, o postaci bliskiej sercu. Pomnik bywa też inspiracją i przypomnieniem dla przyszłych pokoleń” - podkreśla autor wystawy Jan Nitecki.

MMJP2/ap