Opublikowano: 2018-09-05

Ojczyźnie na urodziny

4 września 2018 roku o godz. 17.00 w Muzeum Monet i Medali JP II w Częstochowie miało miejsce otwarcie wystawy zorganizowanej przez Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Zaprezentowano fotografie upamiętniające odsłonięcie Pomnika Orląt Lwowskich w Częstochowie i uroczystości rocznicowe. "Ojczyźnie na urodziny" - tytuł wydarzenia nawiązuje do obchodów stulecia Niepodległości Polski.

 

Druga część wystawy - twórczość dzieci i młodzieży z naszego regionu - przedstawia dziecięcą interpretację wizerunku Orła Białego. Prezentowane prace są pokłosiem Ogólnopolskiego Konkursu "Orzeł Biały, nasza duma".

 

Misją Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich jest zbieranie i szerzenie wiedzy na temat Lwowa i Kresów i południowej części dawnych Kresów Wschodnich II RP. Odkąd Polska zmieniła granice, wiedza ta ulega zapomnieniu, jest pomijana lub zniekształcana w publicznym dyskursie. Na szczęście są ludzie, którzy chcą zachować pamięć o Lwowie i Kresach. I nie są to wyłącznie słowa. W planach Towarzystwa jest m. in. opieka nad grobami Legionistów na Kresach. Adam Kiwacki, prezes częstochowskiego oddziału organizacji powiedział: "powiedzieliśmy sobie, że musimy uratować co się da z tamtej Ojczyzny, która już nigdy nie wróci w sensie geograficznym. Grupa zapaleńców z rodowodem jeszcze z Lwowa postanowiła tutaj - w Częstochowie - stworzyć coś, co będzie miało trwały ślad, chodzi o Plac, a później Pomnik Orląt Lwowskich". Pomnik znajduje się na Rakowie i upamiętnia historię młodych ludzi, którzy w listopadzie 1918 roku dzielnie walczyli w obronie Lwowa. 2640 z ponad 6 tysięcy walczących nie przekroczyło 25. roku życia. Najmłodszy uczestnik starć miał 9 lat.

 

Mało kto wie, że zagrożony Lwów wspierali czynnie także częstochowianie. W trakcie spotkania można było nabyć książkę "Częstochowa a obrona Lwowa" pod redakcją dr. Ryszarda Stefaniaka oraz Rafała Piotrowskiego. Także współcześnie mieszkańcy Częstochowy chcą dbać o dobre relacje z Polakami żyjącymi na Kresach, odwiedzając te tereny i zgłębiając ich historię.

 

 

Podczas uroczystości Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich postanowiło uhonorować osoby zasłużone dla organizacji. Złote odznaczenia otrzymali: dyrektor i kustosz Muzeum JPII Krzysztof Witkowski, naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Aleksander Wierny, dyr. Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa Dariusz Rataj, Andrzej Szczepański - muzyk i kompozytor, dyrektor Miejskiego Domu Kultury Paweł Musiał, a ponadto Ewa Walczak, Waldemar Dudek, mgr Anna Łazarska i prof. Anna Dziwoki. Dodatkowe odznaki otrzymały dyr. Szkoły Podstawowej nr 52 im. Małego Powstańca w Dźbowie - Bożena Golachowska i dyr. Szkoły Podstawowej nr 14 im. Henryka Sienkiewicza - Magdalena Krzemińska. Członkowie Towarzystwa podkreślili wkład tych szkół w oddawanie hołdu Polakom poległym za Ojczyznę.

 

W części artystycznej wystąpili: chór Coralmente pod dyrekcją pana Marcina Głąba i Patrycja Olak, która wyrecytowała wiersz Janusza Rzepkowskiego pt. "Świąteczny kaban". Patrycja jest laureatką Konkursu Recytatorskiego Poezji Lwowskiej i Kresowej, którego finał miał miejsce w naszym muzeum. Ludwik Madej, organizator tego konkursu, powiedział, że w ten sposób "chcemy przywrócić pamięć tych, których groby porosły trawą i tych, którzy tam trwają i świadczą o polskości".

 

 

Chór Coralmente, powstały 9 września 2016 r. przy Ośrodku Kultury Gaude Mater w Częstochowie zaprezentował pieśni patriotyczne i kresowe. Na koniec zaśpiewał wraz z zebraną licznie publicznością dobrze wszystkim znaną i lubianą piosenkę "Tylko we Lwowie".

 

Wystawę można oglądać do 14 września. Serdecznie zapraszamy!

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET