Opublikowano: 2018-11-16

„Nie tylko księgi metrykalne. Bogactwo archiwów kościelnych” wykład prof. Julii Dziwoki

Prof. nadzw. UJD dr hab. Julia Dziwoki jest specjalistką w dziedzinie archiwistyki. Dwukrotnie była stypendystką Fundacji Jana Pawła II w Rzymie, gdzie zapoznawała się z organizacją, strukturą oraz formami działalności m.in. Tajnego Archiwum Watykańskiego. Odbyła staże naukowo – archiwalne w archiwach: niemieckich, włoskich, brazylijskich, szwajcarskich, ukraińskich, krymskich, węgierskich, czeskich, australijskich, nowozelandzkich, brytyjskich, Fidżi, Vanuatu oraz koreańskich.

Podczas wykładu pt. "Nie tylko księgi metrykalne. Bogactwo archiwów kościelnych" prof. Dziwoki przypomniała, że archiwa kościelne to coś więcej niż tylko świadectwa chrztu i innych sakramentów, z czym zwykle kojarzą je laicy. To także cenne źródło informacji dla badaczy, którzy sięgając do przeszłości potwierdzonej dokumentami weryfikują dostępne im dane. Nie sposób w tym momencie nie wspomnieć o Tajnym Archiwum Watykańskim, z którego rokrocznie korzysta ok. 700 naukowców.

Formy dokumentów watykańskich nie zmieniły się od średniowiecza. Są to dokumenty doktrynalne - encykliki, adhortacje i listy apostolskie, wydane na pergaminie bulle - uroczyste dekrety i najwyższej wagi dokumenty - konstytucje apostolskie. Na czele archiwów stoi Archiwista Świętego Kościoła Rzymskiego. Urząd ten jest połączony z urzędem Bibliotekarza Świętego Kościoła Rzymskiego. Mianuje ich oczywiście papież. A czy archiwum jest tak tajne jak nazwa wskazuje? Dawniej secretum znaczyło bardziej tyle, co "prywatny", "będący własnością", stąd tajne archiwum to po prostu... archiwum należące do papieża.

Wykład i prezentacja prof. Julii Dziwoki „Nie tylko księgi metrykalne. Bogactwo archiwów kościelnych” to jedno z cyklicznych spotkań organizowanych przez katowicki oddział IPN-u i częstochowski oddział Stowarzyszenia Archiwistów Polskich pt. "Częstochowskie Spotkania Historyczno-Archiwalne". Można w przyjaznej, niemal rodzinnej atmosferze wysłuchać wykładu, po którym jest czas na zadawanie pytań. Na kolejne spotkanie zapraszamy za miesiąc.