Opublikowano: 2012-02-24

O medalu słów kilka

Od początku istnienia nasze Muzeum identyfikowane jest z wydanym z okazji otwarcia medalem, który był już wielokrotnie opisywany, lecz wciąż pojawiają się pytania o jego genezę, autora i symbolikę.

O autorze:

Autorem medalu jest Pani Ewa Olszewska-Borys. Uznawana jest za jedną z najwybitniejszych polskich artystów - medalierów. Autorka w 1966 roku ukończyła warszawską ASP na wydziale rzeźby. Od 1969 roku jest członkiem FIDEM - Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Medalierów. Podczas wieloletniej kariery została uhonorowana wieloma nagrodami za twórczość medalierską w kraju i za granicą. Medale Pani Ewy Olszewskiej-Borys znajdują się w kolekcjach wszystkich ważniejszych muzeów polskich i zagranicznych. W 1997 została zaproszona przez królową belgijską Paulinę do wykonania medalu z jej portretem i projektów monet dla tamtejszej mennicy.

Źródło:

http://www.artmedal.net/olszewska-borys oraz http://www.uni.wroc.pl/jubileusz-2011

O medalu:

W założeniu medal ma mieć metafizyczne przesłanie - ma łączyć dwa światy. Świat żywych i świat zmarłych. Prostokąt symbolizuje bramę przejścia pomiędzy tymi światami. Postać Jana Pawła II ukazuje się nam z jasności w której jest - czyli z nieba. Bijące światło powoduje, że nie dostrzegamy szczegółów postaci, widać jedynie zarys sylwetki i lekki półprofil Papieża. Z podobnym zjawiskiem spotykamy się, gdy patrzymy na kogoś pod słońce. Ten brak szczegółów powoduje, że każdy z nas może wkomponować sobie twarz Ojca Świętego jaką najlepiej zapamiętał. Z nieba wyłaniają się również ręce Ojca Świętego. Są one wyraźne i wyciągnięte do nas. To symbol pomocy jakiej za wstawiennictwem Jana Pawła II wciąż możemy  doświadczać na tym świecie.

Wybita na medalu data miała upamiętniać dzień uroczystego otwarcia Muzeum (w rzeczywistości Muzeum otwarto dzień wcześniej) i miała nawiązywać do rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie z 1991 roku.