Opublikowano: 2012-02-16

Wizyta papieskiego fotografa w naszym muzeum

W dniach od 6 do 10 lutego, niecodziennymi gośćmi naszego muzeum, przybyłymi na zaproszenie  właściciela, Krzysztofa Witkowskiego, byli: fotograf i bliski przyjaciel  Papieża Bł. Jana Pawła II, Arturo Mari oraz restaurator przy Castel Gandolfo Maurizio Carosi, człowiek, który osobiście przygotowywał i podawał Ojcu Świętemu desery lodowe.

W poniedziałek 6 lutego, w muzeum odbył się wieczór zatytułowany „Kulinarny Świat Bł. Jana Pawła II”,  którego honorowymi gośćmi byli Arturo Mari i Maurizio Carosi. Wszyscy zebrani mieli okazję wysłuchać niezwykle interesujących opowieści obu Panów , którzy mieli zaszczyt nie tylko współpracować ale również przyjaźnić się z Papieżem. W czasie wieczoru, na scenie muzeum  gościnnie wystąpił Krzysztof Niedźwiedzki z przyjaciółmi. Nie mogło również zabraknąć papieskich kremówek, jak również tradycyjnego już wieczornego oglądania zbiorów, tym razem w towarzystwie jakże wyjątkowych gości.

We wtorek 7 lutego, w godzinach wieczornych odbyło się w muzeum niecodzienne spotkanie z naszymi gośćmi, na które przybył  Ks. Arcybiskup Wacław Depo, Ojcowie Paulini  oraz liczni księża częstochowskich parafii. Wieczór umilił występ solistów zespołu Śląsk.

W środę 8 lutego, licznie przybyłe grupy dzieci, miały przyjemność zwiedzić muzeum wraz  z Arturo Mari, który chętnie odpowiadał na ich pytania, jak również opowiedział kilka ciekawych historii z życia Papieża. Tego samego dnia, po wieczornej mszy świętej, odprawionej w intencji Arturo Mari w Duszpasterstwie Akademickim „Emaus”, nasz gość spotkał się z młodzieżą. Licznie zgromadzeni, mieli okazję wysłuchać historii 27 lat pracy fotografa u boku Bł. Jana Pawła II, ilustrowanymi jego własnymi zdjęciami.

W czwartek, papieski fotograf w towarzystwie właściciela kolekcji Krzysztofa Witkowskiego, udał się do klasztoru Ojców Franciszkanów w Panewnikach, gdzie między innymi spotkał się z o. Mieczysławem oraz zwiedził Bazylikę wraz z całym klasztorem. Następnie spotkał się z prof. Jerzym Sikorą dyrektorem medycznym Kliniki Uniwersyteckiej.

Ostatniego dnia pobytu Arturo Mari u nas, z wizytą do muzeum przybył jego przyjaciel, ambasador  Przemysław Hauser. Na zakończenie wizyty obaj Panowie wraz  z gospodarzem, panem Witkowskim, obejrzeli muzealne zbiory.

Podczas całego pobytu Arturo Mari w Częstochowie, towarzyszył mu pan Tadeusz Głomb, inicjator biegów „31.000 JP II na Olimpiadę 2020”. Przedsięwzięcie to zostało objęte honorowym patronatem przez Arturo Mari.