Spotkanie z prof. Wandą Półtawską
Opublikowano: 2014-01-22

18 Stycznia 2014 - Wanda Półtawska - Z Janem Pawłem ku przyszłości

W comiesięcznym spotkaniu z cyklu: "Z Janem Pawłem ku przyszłości" wzięla udział pani prof. Wanda Półtawska. Pani profesor była adiunktem w Klinice Akademii Medycznej w Krakowie, wykładowcą na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Zorganizowała Instytut Teologii Rodziny przy Polskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz była wykładowca w Instytucie Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła II przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. Prof. Wanda Półtawska włożyła duży wkład pracy w przygotowaniu wraz z Kurią Krakowską materiałów dla papieża Pawła VI wykorzystanych potem dla jego encykliki Humanae Vitae.

Humanae vitae (za http://pl.wikipedia.org/wiki/Humanae_vitae) – encyklika papieża Pawła VI o zasadach moralnych w dziedzinie przekazywania życia ludzkiego, wydana 25 lipca 1968. Podzielona została na trzy części:

  • nowe aspekty problemu i kompetencje Magisterium (nr 2-6),
  • pryncypia doktrynalne (nr 7-18),
  • dyrektywy pastoralne (nr 19-30).

 

Bardzo ważna jest druga część, w której papież powtórzył naukę Soboru Watykańskiego II na temat miłości małżonków i odpowiedzialnej prokreacji, nierozerwalności małżeństwa oraz jednoczącej i prokreacyjnej rangi aktu małżeńskiego.

Dokument stwierdza zdecydowanie, że "każdy akt małżeński musi być otwarty na przekazywanie życia" (nr 11), choć dopuszcza naturalną regulację poczęć (nr 16), podczas gdy zabronione zostało jakiekolwiek działanie o charakterze antykoncepcyjnym i wczesnoporonnym (tak więc każda ze sztucznych metod zapobiegania ciąży – nr 14).

Bardzo ważną rolę w powstaniu encykliki odegrał ówczesny arcybiskup metropolita krakowski Karol Wojtyła, który tę tematykę poruszył wcześniej w swojej książce pt. Miłość i odpowiedzialność. Wojtyła na prośbę Pawła VI utworzył w Krakowie specjalną komisję, która miała przygotować materiały do encykliki. Członek tej komisji ksiądz Andrzej Bardecki wspominał później: Wspólnie w szeregu spotkań, przygotowaliśmy materiały, które kardynał Wojtyła przekazał Pawłowi VI. Kiedy porównywałem potem encyklikę "Humanae vitae" z naszymi materiałami, stwierdziłem, że co najmniej 60 procent materiałów krakowskich weszło do encykliki.

Encyklika wywołała falę głosów krytycznych, które do dziś nie milkną. Skłoniło to wiele episkopatów do szerszego i głębszego upowszechnienia idei Humanae vitae wśród wiernych.

 

Na spotkanie z prof. Półtawską przybyli licznie zgromadzeni goście. Prof. Półtawska przybliżyła zagadnienie encykliki Humanae Vitae również w odniesieniu do nauczania papieża Jana Pawła II.

Po prelekcji Pani profesor piosenki zaśpiewali Karol Zaborowski i Adrianna Maślińska z Centrum Inicjatyw Artystycznych "Talent" z Częstochowy.

W artystycznej - drugiej części wieczoru wystąpił zespół "Belfer Boys" z czestochowskiego Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sienkiewicza.

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET