Biblia Gutenberga w naszych zbiorach
Opublikowano: 2012-08-13

Biblia Gutenberga w naszych zbiorach

11 sierpnia obchodziliśmy pierwszą rocznicę otwarcia naszego Muzeum. Z tej okazji nasze zbiory powiększyły się o wyjątkowy eksponat - reprint pelplińskiego egzemplarza Biblii Gutenberga.

biblia.JPG

Pelplińska Biblia Gutenberga jest jednym z 19 zachowanych do dzisiaj kompletnych egzemplarzy dwutomowej Biblii wydrukowanych przez Gutenberga w latach 1452-1455, a jednocześnie jedną z 5 oryginalnie oprawionych. Pozostałe 14 zestawów oprawiono w XIX wieku.

Jedyny w Polsce egzemplarz tej „najdroższej książki na świecie” przechowuje Muzeum Diecezjalne im. Biskupa Stanisława Wojciecha Okoniewskiego w Pelplinie.

Dziesiątki ludzi i japońskie supermaszyny dwa lata pracowały, żeby całkiem nowa książka wyglądała na 550 lat.

Reprint znajdujący się w naszych zbiorach jest  inny od wszystkich, jakie wcześniej powstały. Reprinty, które zrobili Francuzi czy Niemcy, wyglądały jak nowe. W naszym jest wszystko to, co na oryginale: wypukły druk, plamy wilgoci, a nawet odcisk czcionki, która w drukarni Gutenberga wypadła z ręki zecerowi i odbiła się na stronie 46. Jeżeli drukarzowi zdarzyło się w pośpiechu odwrotnie położyć papier ze znakiem wodnym, to u nas też jest odwrotnie położony. Kopia jako faksymila zawiera wszystkie zabrudzenia i ślady, jakie pozostawia na kartach upływający czas.

W roku 2003 Papież Jan Paweł II otrzymał pierwszy egzemplarz reprintu pelplińskiej biblii. W naszych zbiorach znajduję się egzemplarz z numerem 5.