Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, we wtorek, 7 grudnia 2021r. o godz. 16:00 odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Marcina Szpądrowskiego „Ojciec Jerzy Tomziński Niepodległy”.

Wśród gości byli m.in. II Wicewojewoda Śląski – Robert Magdziarz, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego – Stanisław Gmitruk, Starosta Powiatu Częstochowskiego – Krzysztof Smela, Wójt Gminy Przystajń – Henryk Mach, o. Sebastian Matecki, OSPPE - rzecznik Zakonu Paulinów.

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II jest drugim miejscem, po klasztorze oo. Paulinów na Jasnej Górze, gdzie prezentowana jest wystawa dokumentująca najważniejsze wydarzenia ostatnich lat życia śp. o. Jerzego Tomzińskiego – byłego przeora i generała zakonu, legendy Jasnej Góry.

Na 40 tablicach można obejrzeć wiele pięknych ujęć wykonanych przez Marcina Szpądrowskiego, dokumentujących ważne i doniosłe momenty z życia o. Jerzego, ale i fotografie niemal zwyczajne, emanujące radością, na których udało się Autorowi uchwycić ciepło, serdeczność i prostolinijność cechujące wybitną osobowość bohatera wystawy.

W trakcie otwarcia wystawy miał miejsce jeszcze jeden szczególny moment, a mianowicie uhonorowanie odznaczeniami Krzysztofa Witkowskiego i Marcina Szpądrowskiego. Krzysztof Witkowski, na podstawie decyzji Prezydenta RP Andrzeja Dudy, otrzymał z rąk Wicewojewody Roberta Magdziarza Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości, zaś Marcinowi Szpądrowskiemu - Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, najwyższe wyróżnienie Sejmiku Województwa Śląskiego, wręczył Radny Stanisław Gmitruk.

Wystawę „Ojciec Jerzy Tomziński Niepodległy” będzie można oglądać w naszym Muzeum do 16 grudnia 2021r., następnie zostanie przewieziona do Przystajni – miejsca urodzin i dzieciństwa o. Jerzego i tam będzie prezentowana w Gminnym Ośrodku Kultury do końca roku.