"Z Janem Pawłem II ku przyszłości" - ks. Robert Skrzypczak - relacja ze spotkania
Opublikowano: 2017-07-24

"Z Janem Pawłem II ku przyszłości" - ks. Robert Skrzypczak - relacja ze spotkania

18 lipca w Muzeum odbyło się kolejne - 65. spotkanie z cyklu "Z Janem Pawłem II ku przyszłości". Naszym Gościem był ksiądz dr Robert Skrzypczak. Natomiast w części koncertowej wieczoru wystąpił zespół NIVEL.

Spotkanie rozpoczął punktualnie o godzinie 18:00 Dyrektor Muzeum - Pan Krzysztof Witkowski. Przedstawiając życiorys naszego Gościa - księdza doktora Roberta Skrzypczaka zaprosił go na scenę. "Dziękuję za zaproszenie na dzisiejszy wieczór. Dziękuję, że mogę wziąć udział w gronie osób, które kochają Jana Pawła II" - powiedział nasz gość.

Ksiądz Robert rozpoczął wystąpienie przedstawiając swój pomysł nawiązujący do genezy cyklu spotkań organizowanego w naszym Muzeum. Ponieważ odbywają się one 18-stego każdego miesiąca odwołując się w ten sposób do urodzin Jana Pawła II i ksiądz Robert przedstawił swoją inicjatywę szczególnego upamiętnienia setnej rocznicy urodzin Papieża Polaka. Wiedząc, że na pewno będą się wtedy odbywały specjalne akademie, konferencje czy nabożeństwa zdaniem księdza Skrzypczaka nie mogłoby zabraknąć także wspólnego zjedzenia potężnego torta i wypicia słodkiego szampana przez mieszkańców jak największej liczby miast i miasteczek w Polsce.

"Powodów, dla których cenię sobie nieustanne zajmowanie się Papieżem Janem Pawłem II i takie piękne spotkanie jak dzisiejszy wieczór jest kilka" - powiedział ksiądz Robert - "Pierwsza rzecz to jestem przekonany, że jest nasze pokolenie, które zostało nazwane "pokoleniem Jana Pawła II". My byliśmy szczęściarzami - mówię o osobach, które są w moim wieku, lekko młodszych, lekko starszych. My byliśmy szczęściarzami dlatego, że albo większość, a dla niektórych osób niemalże całe życie przebiegło pod znakiem posiadania Ojca. Jan Paweł II, obojętnie co by się działo w naszym życiu osobistym czy zbiorowym dodawał nam odwagi i źródło pocieszenia z tą świadomością, że mamy Ojca w Rzymie, w Watykanie. Mam też takie przekonanie, że ta pamięć, ta świadomość nie jest tylko naszym przywilejem, ale także pewną powinnością dlatego, że zdając sobie sprawę, że idzie nowe pokolenie, które albo zapamiętało Jana Pawła II tylko z ostatnich momentów jego życia kiedy był bardzo dotknięty chorobą, albo już go nie znają, jest dla nich postacią z innej rzeczywistości. Dlatego ta powinność żeby zapładniać, żeby budzić pasję, żeby zachęcać do poznania Jana Pawła II tak, jak zachęca się do poznania rzeczy najpiękniejszych" - argumentował swoją fascynację Janem Pawłem II nasz gość.

Następnie wyświetlono dwa krótkie filmy, w których Arturo Mari przedstawiał swoje wspomnienia związane z Janem Pawłem II. Było to wprowadzenie do kolejnej części wystąpienia. Ksiądz Robert przybliżył kilka wydarzeń z życia Karola Wojtyły, poświęcając więcej uwagi konklawe i jego przebiegowi. Omówił także postać Pavla Hnilicy i rolę jaką odegrał w Kościele, a także jego relacje z Ojcem Świętym.

Ksiądz Skrzypczak, jak sam mówił, zgłębiał różne tematyki związane z Janem Pawłem II: "zajmowałem się także rolą, znaczeniem jakie odegrał Karol Wojtyła na Soborze Watykańskim II. Bo dzięki Soborowi dał się poznać. Jaki wpływ wywarł Karol Wojtyła na Sobór, na jego dokumenty, jaki wpływ wywarł Sobór na Niego, jak go ukształtował. W jaki sposób potem realizował Sobór w sobie i także w kościele korzystając ze szczególnej okazji, jaką mu podarowała Opatrzność - 27 lat na tronie świętego Piotra. To był Ostatni Ojciec Soborowy na tronie św. Piotra" - mówił.

Ksiądz Robert poruszył także zaganienia, którym w czasie swojego pontyfikatu Jan Paweł II poświęcał więcej uwagi. Biorąc pod uwagę wszystkie omówione aspekty nasz gość postać Świętego Papieża określił w następujący sposób: "Jan Paweł II to jest taki wyjątek, bo jak słyszymy jakieś nazwisko wielkiego artysty, wielkiego filozofa, intelektualisty, nawet dostojnika kościelnego (...) to możemy przyznać temu człowiekowi rację jeśli chodzi o to, co zrobił, czego dokonał. Możemy powiedzieć, że był wspaniałym człowiekiem, natomiast Jan Paweł II ma coś takiego, że wystarczy powiedzieć "Jan Paweł II" i ludzie nie myślą o człowieku, tylko myślą o Bogu. To jest taki właśnie efekt świętości. Tak samo gdzie on się pojawiał, to ludzie mieli przekonanie, że gdzieś tu jest Bóg - gdzieś tu działa, przechodzi Bóg."

Po projekcji dwóch kolejnych nagrań filmowych przyszła kolej na część otwartą na pytania zadawane przez publiczność. Dzięki tej sesji ksiądz Robert mógł odnieść się do napisanej przez Jana Pawła II książki "Pamięć i tożsamość" a także przybliżyć zebranym postać Ojca Dolindo Ruotolo.

Na zakończenie wystąpienia księdza doktora Dyrektor Krzysztof Witkowski wręczył naszemu gościowi pamiątkowy medal, a także zapytał o opinię na temat Muzeum. "Pierwszy raz jestem w tym Muzeum i mogę powiedzieć tak, to jest coś, co powiem sercem w tym momencie - ma się ochotę spontaniczną błogosławić Pana Boga jak się tu jest" - mówił ksiądz Robert Skrzypczak - "Jak wszedłem do tego Muzeum to widziałem, że tutaj są ludzie którzy kochają za Jana Pawła II Pana Boga. Potem wyraziłem też przekonanie, że ono - to Muzeum jest takie malutkie, ale jest tak bogate i zwróciło moją uwagę - przecież tutaj jedna czwarta to są relikwie Papieża Jana Pawła II, więc pomyślałem sobie, że może trzeba by wypertraktować z Wami, że po godzinach, czyli kiedy Muzeum jest zamknięte żeby je udostępnić na takie indywidualne rekolekcje (...) i myślę, że to będzie kolejne centrum nie tylko kulturalne, ale także duchowe i bardzo Wam za to dziękuję, za to co robicie tutaj".

W części koncertowej wieczoru wystąpił Zespół NIVEL w składzie:

Grzegorz Płonka - wokal i gitara
Mateusz Gremlowski - gitara basowa
Tomasz Grzyb - akordeon
Jacek Dzwonowski - skrzypce

Zwieńczeniem wieczoru było wspólne odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego oraz błogosławieństwo udzielone przez księdza Roberta Skrzypczaka.

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET