Relacja z 60. spotkania "Z Janem Pawłem II ku przyszłości"
Opublikowano: 2017-02-20

Relacja z 60. spotkania "Z Janem Pawłem II ku przyszłości"

18 lutego w naszym Muzeum odbyło się 60. spotkanie z cyklu "Z Janem Pawłem II ku przyszłości", podczas którego gościliśmy księdza prałata Kazimierza Malagę. Podczas spotkania wystąpiły dwa "Młode Talenty" - Aleksandra Błaszak oraz Maciej Partyka.

 

 

Wieczorne wydarzenie otworzył Dyrektor Muzeum - Krzysztof Witkowski witając przybyłych na spotkanie oraz przybliżając osobę księdza prałata Kazimierza Malagi. "Bardzo dziękuję Panu Krzysztofowi, że mnie tu zaprosił, nie miałem w ogóle pojęcia, że jest takie Muzeum Jana Pawła II w Częstochowie. Jestem tu pierwszy raz, jestem zaskoczony" - powiedział Ksiądz Prałat.

Wystąpienie Ksiądz Kazimierz Malaga rozpoczął od przypomnienia swojej drogi kapłańskiej. Został on wyświęcony na kapłana 4 kwietnia 1966 roku w Makowie Podhalańskim, a szafarzem sakramentu kapłaństwa był metropolita krakowski arcybiskup Karol Wojtyła. W swoim wystąpieniu nasz Gość na dłużej zatrzymał się przy parafii św. Maksymiliana w Krakowie – Mistrzejowicach, gdzie 25 października 1976 r. kardynał Karol Wojtyła ustanowił proboszczem Księdza prałata Mikołaja Kuczkowskiego. Pracując z nim ksiądz Malaga miał możliwość poznać niesamowitą historię związaną z osobą Ojca Świętego.

"Ksiądz Mikołaj Kuczkowski był w Rzymie wtedy, kiedy miał miejsce zamach na Jana Pawła II. I kiedy Papież leżał w klinice Gemelli, w szpitalu, ksiądz sekretarz Dziwisz, prałat - stale był w kontakcie z Papieżem, więc szepnął Papieżowi 'Ojcze Święty, jest Mikołaj w Rzymie'. Papież powiedział 'Niech do mnie przyjdzie'. On to nam opowiadał po powrocie z Rzymu. Mówi ksiądz prałat: 'Przyszedłem do Ojca Świętego, widzę leży podłączony pod tę aparaturę, nie chciałem go męczyć. Rozmawialiśmy chyba z 10 minut, bo widziałem jak mu z trudem przychodzi nawet dialog, rozmowa. Ale co mi Ojciec Święty wtedy powiedział, tego nigdzie nie ma niestety zanotowane w albumach ani nigdzie, wertowałem tyle wydawnictw, biografii papieża. Co mi powiedział, powiedział mi tak: 'Wiesz co Mikołaj, to, co mnie spotkało na Placu Świętego Piotra 13 maja wiedziałem, że to się stanie. Wcześniej wiedziałem, tylko nie wiedziałem gdzie i kiedy. A wtedy jak poczułem ból w moim ciele od strzału zamachowca, to nagle przez myśl przeszła mi jak błyskawica przedziwna myśl - że to jeszcze nie koniec'." - zrelacjonował Prałat Malaga.

Następnie opowiedział o swojej pracy w Bazylice Mariackiej i wydarzeniach, które miały miejsce w stanie wojennym. Pokazał przy tym przyniesioną świecę dymną, którą funkcjonariusz ZOMO wystrzelił w niego oraz lekarza po mszy świętej odprawianej w pierwszą rocznicę zamachu na Ojca Świętego Jana Pawła II. Na pamiątkę, tego dnia, ksiądz Malaga na owej świecy zapisał datę i godzinę - 13 maja 1982, godzina 21:37. Po latach zauważył, że godzina ta pokrywa się z godziną śmierci Świętego Jana Pawła II.

 

 

W przerwie wystąpienia Księdza Prałata na scenie zaprezentowały się dwa "Młode Talenty" kierowane przez Pana Ryszarda Strojca. Jako pierwsza na scenie zaśpiewała Aleksandra Błaszak, wykonując piosenkę Ewy Bem "Kocham i nie kocham Cię" oraz "Bombonierkę" Basi Stępniak-Wilk. Następnie wystąpił Maciej Partyka.

 

 

Wieczór zakończył się wspólnym odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego.

 

 

 

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET