„Z ciemności w światło” - XXIV edycja Salonu Artystycznego
Opublikowano: 2015-11-30

„Z ciemności w światło” - XXIV edycja Salonu Artystycznego

„Z ciemności w światło” - XXIV edycja Salonu Artystycznego, która organizowana jest dzięki Gimnazjum nr 18 im. Kazimierza Wielkiego, miała swój finał 26 listopada w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

Posłuchaj relacji audio:

Rozmowa uczniów z Gościem Honorowym:

Rozmowa z Gościem Honorowym:

>>> zdjęcia z wydarzenia

Ideą Salonu Artystycznego jest promowanie uczniów uzdolnionych artystycznie, rozwijanie relacji Mistrz–Uczeń, nawiązanie do tradycji, współdziałanie ze środowiskiem artystycznym i naukowym miasta. Tematem przewodnim tegorocznego Salonu Artystycznego było podsumowanie projektu realizowanego w Międzynarodowym Roku Światła oraz Roku Jana Pawła II.

Oficjalnego otwarcia XXIV edycji Salonu Artystycznego dokonali gospodarze spotkania - Dyrektor Gimnazjum nr 18, Henryka Sikora oraz właściciel Muzeum Monet i Medali, Krzysztof Witkowski.

Dyrektor Gimnazjum podkreśliła:

- Ta edycja salonu jest nietypowa, ponieważ połączyliśmy dwa projekty. Jeden związany z Międzynarodowym Rokiem Światła oraz Rokiem Jana Pawła II, który jest nietypowy i wyjątkowy ze względu na miejsce, w którym jesteśmy. To miejsce jest nietypowe, ponieważ tutaj czujemy ducha Jana Pawła II poprzez te zbiory, relikwie zebrane w muzeum przez Krzysztofa Witkowskiego.

Szkoła przystąpiła do międzynarodowych obchodów Roku Światła oraz ogólnopolskich obchodów Roku Jana Pawła II w dziesiątą rocznicę śmierci Papieża. Zrealizowany został projekt interdyscyplinarny na który składały się: konkurs plastyczny, literacki, fotograficzno – fizyczny, do których została włączona młodzież z gimnazjów Częstochowy i powiatu częstochowskiego. W spotkaniu w Muzeum wzięli udział laureaci konkursów. Przybyli gimnazjaliści ze szkół częstochowskich oraz z Rędzin, Blachowni, Mstowa.

Swoją obecnością Salon Artystyczny zaszczycili m.in. wiceprezydent miasta Ryszard Stefaniak, profesorowie z Akademii Jana Długosza, Politechniki Częstochowskiej, dyrektorzy, pedagodzy i przyjaciele Gimnazjów, oraz rodzice uczniów.

Gościem honorowym spotkania był prof. Krzysztof Sokalski - dyrektor Instytutu Informatyki, Wydziału Elektrycznego Politechniki oraz Krzysztof Witkowski - twórca i właściciel Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II.

Na program wieczoru składały się występy uzdolnionych artystycznie uczniów Gimnazjum nr 18. Nie mogło zabraknąć pieśni o Janie Pawle II. Śpiewano pieśni: „Ojciec świata” z oratorium „Tu es Petrus” Piotra Rubika, czy „Strumień” z Tryptyku Rzymskiego, autorstwa Jana Pawła II. Spotkanie ubogacił występ Jasnogórskiego Kwartetu Wokalnego „Cantus”.

W trakcie wieczoru odbył się również pokaz laserów. Wszyscy mogli uczestniczyć w wyjątkowej lekcji fizyki przeprowadzonej pod kierunkiem prof. Krzysztofa Sokalskiego w asyście uczniów klasy III c. Celem doświadczeń było wyjaśnienie zasady działania laserów.

Ważnym punktem spotkania był wywiad przeprowadzony przez gimnazjalistów Hanię i Oskara z gościem honorowymi - prof. Krzysztofem Sokalskim oraz Krzysztofem Witkowskim, twórcą i właścicielem Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

- Zrealizowany został projekt interdyscyplinarny, na który składały się konkursy literacie, plastyczne, fotograficzne, warsztaty dziennikarskie, którego podsumowania dokonaliśmy dzisiaj, tutaj w Muzeum. Nie wyobrażaliśmy sobie innego miejsca w Roku Jana Pawła II. Muzeum istnieje 4 lata, a my w tym roku odkryliśmy to niezwykle miejsce, uważamy, że to nie przypadek - zaznaczyła Ewa Stamik, nauczyciel języka polskiego.

W „Programie Wychowawczym Szkoły” uwzględniono zwiedzanie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. Wszyscy uczniowie obejrzeli imponującą kolekcję numizmatyczną, cenne pamiątki po Janie Pawle II oraz inne eksponaty o ważnej wartości artystycznej i historycznej.

To niezwykłe spotkanie ludzi młodych ze sztuką i nauką, przy akompaniamencie muzyki w obecności ich wychowawców i rodziców, dostarczyło wielu przeżyć i wrażeń estetycznych.

Nazwa pliku Typ pliku Rozmiar pliku Pobierz
Salon Artystyczny_relacja.mp3 mp3 12,23 MB Pobierz