"Młodzi. Z Janem Pawłem II ku przyszłości" - relacja z konferencji
Opublikowano: 2015-11-10

"Młodzi. Z Janem Pawłem II ku przyszłości" - relacja z konferencji

„Młodzi. Z Janem Pawłem II ku przyszłości” - konferencja naukowa pod takim tytułem zorganizowana została przez Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II i Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie 7 listopada br. w auli Muzeum. Gośćmi konferencji byli: Maria Tyczyńska ze „Środowiska” bp. Karola Wojtyły, które od młodości aż do śmierci Papieża Jana Pawła II pozostawało w bliskim z nim kontakcie; prof. Alina Rynio z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Bernard Adamowicz - kolekcjoner, znawca medalierstwa papieskiego.

Posłuchaj wykładu p. Tyczyńskiej:

Posłuchaj wykładu p. prof. Rynio:

Posłuchaj wykładu p. Adamowicza:

P. prof. Rynio o muzeum i konferencji:

Katecheci wypowiedzi po konferencji:

 

Spotkanie w Muzeum rozpoczęło się od świadectwa Marii Tyczyńskiej. Zgromadzeni wysłuchali żywej opowieści osoby, która jeszcze jako młoda dziewczyna spotkała bp. Karola Wojtyłę i przez całe swoje życie za nim szła. Dlaczego tak się działo? Dlaczego młodzi szli za Janem Pawłem – a wcześniej za księdzem Karolem Wojtyłą, co młodych „przyciągało” do Niego? Jak On sam w kontaktach z młodymi podejmował ich problemy i czego mogą się z tamtych doświadczeń uczyć współcześni wychowawcy i nauczyciele – odpowiedzi na te i inne pytania znalazły się w opowieści pani Marii Tyczyńskiej.

 

Prof. Alina Rynio z KUL-u podjęła się systematycznego, uporządkowanego, zebrania najistotniejszych akcentów związanych z koncepcją wychowania, jaką prezentował Jan Paweł II.

 

 

Bernard Adamowicz wskazał powody, dla których warto przyjść z młodymi do Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. Przedstawił zgromadzonym katechetom ogromny potencjał edukacyjny i wychowawczy Muzeum.

Celem konferencji było pokazanie i przypomnienie nauczycielom, wychowawcom, katechetom, czyli tym, którzy pozostają w bezpośrednich relacjach z młodymi, że Jan Paweł to wzór osobowy, który musi być obecny w procesie wychowawczym, czy działaniach wychowawczych podejmowanych przez katechetów.

- Nie korzystając z Jego nauczania, jego wzoru, pozbawiamy siebie skarbu - bardzo istotnego w naszej pracy i odpowiedzialności za młodych. Poza tym to olbrzymia pomoc w pracy nauczyciela, wychowawcy - podkreślał w rozmowie Bernard Adamowicz.

Podsumowania konferencji dokonał ksiądz Tomasz Mucha:

Założyciel Muzeum Krzysztof Witkowski, zaprosił wychowawców, katechetów, do zapoznania się z tym niezwykłym miejscem i odkrycia Jana Pawła II również przez monety, medale a zwłaszcza relikwie.

- Zależy nam, by docierać do młodzieży jak najszerzej. Pokazać świadectwo drogi do świętości Jana Pawła II. Może to zostać zrealizowane właśnie przez nauczycieli. Również oni mogą zbudować grupę ludzi zainteresowanych tym miejscem. Ważnym jest, by to, co udało się stworzyć w Muzeum, mogło służyć innym, przede wszystkim dzieciom i młodzieży, bo to oni są przyszłością Kościoła i Polski - Krzysztof Witkowski.

 


 

Całość konferencji jest dostępna na YouTube:

Nazwa pliku Typ pliku Rozmiar pliku Pobierz
wykład cz1. _Maria Tyczyńska.mp3 mp3 9,81 MB Pobierz
wykład_prof. Alina Rynio.mp3 mp3 14,31 MB Pobierz
wykład_Bernard Adamowicz.mp3 mp3 14,57 MB Pobierz
Podsumowanie spotkania.mp3 mp3 3,50 MB Pobierz
Prof. A. Rynio_ o muzeum i spotkaniu.mp3 mp3 8,95 MB Pobierz
Katecheci _ Wypowiedzi po konferencji.mp3 mp3 9,26 MB Pobierz

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET