Opublikowano: 2020-09-29

Film: „Święci z Doliny Niniwy” zaprezentowany w Muzeum

Przed projekcją, reżyser filmu powiedział: „Jest mi niezmiernie przyjemnie, że mogłem spełnić to co obiecałem, premierowy pokaz filmu odbywa się w muzeum". Witold Gadowski podziękował organizatorom spotkania: Arturowi Kawka i Krzysztofowi Witkowskiemu. Przypomniał, że film powstał w całości ze zbiórki publicznej - ponad 2,5 tysiąca osób wpłaciło swoje pieniądze na produkcję filmu. „To film o życiu chrześcijan i jazydów, zasiedlających tereny północnego Iraku, które na przestrzeni ostatnich lat, uległy dynamicznym zmianom. Film, to półtorej godziny zanurzenia w świecie pierwszych chrześcijan. Ludzie, o których opowiadamy, to jest naród, który w pierwszym wieku naszej ery przyjął chrześcijaństwo i trwa w tym obrządku do dziś. Posługuje się językiem, którym posługiwał się Pan Jezus. To on wybrzmiewa na ekranie filmu”. W filmie widzimy m.in. okrucieństwo ISIS i cierpienie mieszkańców północnego Iraku. Jest w nim również ogromne dobro, płynące od wszystkich, którzy pomagają przywracać normalność. Arcybiskup Wacław Depo, po obejrzeniu, podziękował jego twórcom: „Dziękuję panu, najpierw za to, że nazwał pan ten film „Święci z Doliny Niniwy”, to jest konkretne wyzwanie, to nie jest tylko stwierdzenie. Za tym wyzywaniem musi iść ukryty sens". Arcybiskup przywołał dwie postaci: św. Maksymiliana Marii Kolbe, który oddał życie za więźnia i św. Edytę Stein, która w 1942 r., zginęła zagazowana m.in. za to, że była żydówką. Święta miała odwagę powiedzieć: nie porzuciłam religii Izraela, ale poszłam dalej, przyjęłam Chrystusa, jako swojego Pana. Swoją śmierć ofiarowała za swój naród. W filmie Gadowskiego, słyszymy słowa: „warto było, dla jednego dziecka...", które wskazują sens chrześcijańskiej ofiary życie. Film jest również odpowiedzią na nurtujące ludzkość pytanie „gdzie jest Bóg?" "On jest tam w ginących ludziach, w bombardowaniach, ten sam jeden jedyny. Tak będzie do końca świata. Jezusa nie nazywamy męczennikiem, ale tych wszystkich którzy idą za nim, bo wierzą, że za śmiercią jest życie. I za tą nadzieję i świadectwo dziękujemy”- powiedział po projekcji abp Depo.