W przeddzień rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w częstochowskim Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II miał miejsce ciekawy wykład pani Elżbiety Surmy -Jończyk, dyrektora Archiwum Państwowego w Częstochowie na temat najciekawszych dokumentów pozostających w zasobach tej instytucji. Pani Dyrektor opowiadała o ciekawych dokumentach związanych z historią Stanisława Sojczyńskiego Warszyca i Konspiracyjnego Wojska Polskiego oraz działań na rzecz upamiętnienia tej postaci.

 

 

Przekazane zostały też wstrząsające dokumenty z informacjami o likwidacji szpitala psychiatrycznego w Lublińcu w czasie II wojny światowej i losie dzieci będących pacjentami tej placówki. Bardzo ciekawą część spotkania stanowiły informacje o kronikach szkolnych przechowywanych w częstochowskim archiwum. Te dokumenty stały się ważnym świadectwem historii regionu.

 

 

Zaprezentowane zostały m.in. skany kroniki szkolnej z roku 1927 z relacją z obchodów odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą. Dużą część nowych nabytków stanowią dokumenty przedwojennej Straży Ogniowej m.in. z listopada 1918 roku.

 

 

>>> galeria zdjęć z wydarzenia <<<

Jan Paweł II święty od

Dni
Godzin
Minut

Zobacz dojazd

Dojazd komunikacją miejską
Dojazd od Jasnej Góry: autobus linia nr 19 z przystanku Komenda Miejska Policji, kierunek Kucelin Szpital lub Walcownia, do przystanku Makro.

Nasi Partnerzy

[c] copyright 2017 jp2muzeum.pl | Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Projekt i realizacja: Strony internetowe TRUSTNET